Eğitim kredisinin nasıl alındığını soran kişiler öğrenciler ve ebeveynlerdir. Eğitim kredisinin nasıl alındığını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Eğitim kredisi ebeveynlerin her daim bankalardan almaya ihtiyaç duydukları kredi türüdür. Eğitim kredisi aslında bir ihtiyaç kredisi türüdür. Çocuklarına kaliteli ve iyi bir eğitim hayatı sunmak isteyen ebeveynler genellikle bu krediyi almaya ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak çoğu kişi bu kredinin nasıl alındığını bilmemektedir. Bu kredinin nasıl alındığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Eğitim Kredisinin Önemi Nedir?

Eğitim kredisi öğrencilerin ve ebeveynlerin hayatlarında aynı bir yer tutmaktadır. Çünkü eğitim kredisi ile kurs masraflarını, kolej masraflarını, yurt dışında okul masraflarını, yüksek lisans ve doktora masraflarını ve yurt dışında staj masraflarını karşılamak mümkündür. Bu nedenle eğitim kredisi hem ebeveynlerin nakit ihtiyacını karşılamakta hem de öğrencilerin iyi bir eğtim alması için gerekli olanakları sunmaktadır.

Eğitim kredisi almak isteyen çok öğrenci ve ebeveyn vardır. Eğitimini yurt dışında sürdürmek isteyen öğrenciler, başka ülkede staj görmek isteyen kişiler, çocuğunu kolejde okutmak isteyen ebeveynler, çocuğunu iyi bir kursa yazdırmak isteyen ebeveynler ve daha pek çok kişi eğitim kredisi almaya ihtiyaç duymaktadır. Sadece okul taksidini ödemek için dahi kredi almak isteyen kişiler bulunmaktadır.

Yurt İçi Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Yurt içi eğitim kredisi almak isteyen kişiler kurs, kolej, özel okul ve benzeri kurumlara olan ödemelerini yapmak için krediye ihtiyaçları olan kişilerdir. Bu kişilerin genellikle ebeveynlerdir. Bunların yapmaları gereken şey bankalardan kredi talep etmektir. Bankalardan eğitim kredisi talep etmek için ebeveynlerin yapmaları gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bankaya nüfus cüzdanı ile başvurmak
  • Maaş bordrosunu bankaya ibraz etmek
  • Eğitim kurumundan alınan proforma faturayı bankaya ibraz etmek

Eğer maaşınızı aldığınız bankadan kredi talep ediyorsanız maaş bordrosunu sunmanıza gerek yoktur. Bu başvurunuzu yaptığınızda yanınızda eğitim kurumundan aldığınız proforma faturayı da bulundurmanız şarttır. Çünkü bankalar fatura tutarı kadar kredi çıkarmaktadırlar.

Yurt Dışı Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Yurt dışı eğitim kredisi almak isteyen ebeveynler yine yukarıda saydığımız belgelerle bankaya başvuru yapmalıdırlar. Bankadan çekmek istediğiniz kredi tutarı proforma faturada yazılı olan tutarla aynı olmalıdır.

Yurt dışı eğitim kredisi çekmek için bankaya başvuru yaptığınızda yanınızda şu belgeler olmalıdır:

  • Bankaya nüfus cüzdanı ile başvurmak
  • Maaş bordrosunu bankaya ibraz etmek
  • Yurt dışındaki eğitim kurumundan aldığınız proforma faturayı bankaya ibraz etmek
  • Öğrencinin vizesi ve pasaportu
  • Öğrencinin yurt dışındaki söz konusu okula kabul edildiğine dair belge

Bankaların eğitim kredilerine yansıttıkları faiz oranlarının çok da düşük olduğu söylenemez. Faiz oranları çok düşük değildir. Bu nedenle düşük faiz oranıyla eğitim kredisi veren bankalara başvurmanız daha uygundur. Kredi notunuzun yüksek olması da düşük faizli kredi almanızı sağlayacaktır. Vadeler 36 ay ile 24 ay arasında değişiklik göstermektedir.