EFT ve havele saatleri bankalar arasında para alıp gönderme işlemleri yapan kişiler için ve hesaplar arası para alıp gönderme işlemi yapan kişiler için önem taşımaktadır. Bankaların EFT ve havele saatlerini öğrenmek için yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

EFT ve havale saatleri para gönderme ve alma işlemlerini sık sık yapan kişiler için önem arz etmektedir. Özellikle bu işlemleri bir ay içinde birden fazla kez yapıyorsanız gönderdiğiniz paranın aynı gün içinde karşı tarafın elinde olmasını istersiniz. Bu yüzden bankalar son zamanlarda para gönderme ve alma işlemlerinin yapılabildiği saatlerde güncelleme yapmışlar ve özellikle EFT yapılabilen saat aralıklarını uzatmışlardır.

Bankaların çoğu havale ve EFT işlemlerinin 09:00 ile 17:15 saatleri arasında yapılabilmesine olanak tanımaktadırlar. Ancak bazı bankalar bu işlemleri 17:15’e kadar bırakmak yerine 16:00’da sonlandırmaktadır.

EFT İşlemi Yapacağınız Saatleri İyi Belirleyin

Bankaların çalışma sistemi ile ilgili olan bu durum sizin hangi bankayala çalışmayı tercih edeceğini de belirtmektedir. Eğer sık sık para gönderip alıyorsanız çalışacağınız bankayı da buna göre seçmelisiniz. Seçtiğiniz banka EFT ve havale işlemlerinin 17:15’e kadar yapılmasını sağlayan bir banka olmalıdır. Ayrıca EFT yani bankalar arası para gönderme ve alma işlemi yapmak istiyorsanız bu işlemi söz konusu saatler arasında yapmalısınız.

Eğer gece saatlerinde bankanızda bulunan hesabınızdan bir başka bankada bulunan bir hesaba para gönderirseniz parayı gönderdiğiniz kişi bu parayı ertesi gün bankanızın EFT işlemlerini onayladığı saatlerde alacaktır. Ancak bankanızda bulunan hesabınızdan yine aynı bankadaki başka hesaba bir para gönderirseniz ya da size bir para gelirse bu havale işlemidir. Bu para daha kısa sürede aktarılır.

Şubesiz Bankacılık Hizmetlerini Tercih Edin

Şubesiz bankacılık işlemlerinde bu işlemler çok daha kolay ve ücretsiz şekilde yapılmaktadır. Özellikle şubesiz bankacılık hizmetinin aynısını kullanan bir kişiye para gönderdiğinizde sadece dakikalar içinde o kişi gönderdiğiniz parayı almaktadır. EFT işlemi yaptığınızda yine karşı tarafın bu parayı alması çok kısa sürmektedir.

Şubesiz bankacılık kullandığınızda havele ve EFT işlemi için hiç ücret ödemezsiniz. Bu işlemlerin bir sınırlaması yoktur. Bir ay içinde istediğiniz kadar fatura ödemesi, havale ve EFT işlemi yapabilir, bunlar için ücret ödemezsiniz.

Resmî Tatillerde Para Göndermek ve Almak

Resmî tatillerde para göndermek bir sıkıntı hâlinde gelebilmektedir. Çalışma günlerinde para göndermek ve almak kolay ve sıkıntısızdır. Ancak hafta sonlarında ve resmî tatillerde EFT yaptığınızda karşı taraf parayı alamaz. Bu para ancak mesai saatleri başlarında o kişiye ulaşır. Yani Cumartesi günü para gönderdiğinizde parayı gönderdiğiniz kişi bunu ancak Pazartesi günü alabilecektir.

Resmî tatil gününde size para gönderildiğini varsayalım. Sizin bu parayı bankaların mesaiye başladığı gün gelmeden almanız mümkün değildir. Bunun için tatilin bitmesini ve bankaların mesaiye başlamasını beklemelisiniz. Para gönderme ve alma işlemlerinde gecikme yaşamamak için bu işlemlerinizi mesai saatleri içinde yapmalısınız.