Elektronik Fon Transferi kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan EFT sıklıkla duyulan bankacılık terimleri arasında da yer almaktadır. İki farklı banka arasında gerçekleştirilen para transferlerine EFT adı verilmektedir. Hesap farklı kişilere ait olabileceği gibi aynı zamanda aynı kişinin farklı bankalardaki hesapları arasında da yapılabilmektedir. Peki, EFT talimatı nedir, nasıl iptal edilir?

EFT Talimatı Nedir?

Her bankada farklı bir zaman sınırlaması olmakla beraber EFT saatleri uygulanmaktadır. Bu saatlerin dışında gerçekleştirilen EFT bir sonraki iş gününde gerçekleştirilmek üzere kayıt altına alınır. İşte yapılan bu işleme EFT talimatı adı verilir. Yani ileri tarihli EFT ödemelerine EFT talimatı denilmektedir.

EFT Talimatı Nasıl İptal Edilir?

Verilen EFT talimatının geri alınması için iptal işleminin yapılması yeterlidir. Bunun için EFT işleminin gerçekleştirileceği saate kadar işlemin üzerine gelerek iptal et butonunu tıklamanız yeterlidir.

Yanlış yapılan EFT iptali ise bankalarca 2 farklı şekilde yapılır. Bunlardan ilki işlemin gerçekleştirilmesi durumunda bankanın hatalı geçirilen paranın hesap sahibini arayarak parayı iade etmesini istemesidir. Ancak bu iade işlemi tamamen kişinin kendi insiyatifi altındadır. Yani isterse bu parayı iade etmeyebilir.

Paranın iade edilmemesi durumunda hatalı para yollayan kişinin mahkemeye başvuruda bulunarak haksız zenginleşme davası açması gerekir ki bu zorlu bir süreçtir. Zaten mahkeme çok uzun sürer. İkinci yönteme ise bankanın anında durumun fark edilmesi halinde parayı geri çekmesidir ki ancak çoğu banka bunu yapmayı kabul etmez.