Günümüzde artık yapılan pek çok ödeme işleminde bankacılık hizmetlerinin yaygın olarak kullanılmaya başlanması havale ve EFT işlemlerinin de çok daha fazla kullanılmasını sağlamaktadır.

Özellikle de bankadan EFT yapmak en sık kullanılan bankacılık işlemleri arasında yer almaktadır.

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi kelimelerinin ilk harfleri kullanılarak oluşturulan bir kısaltma olan EFT iki farklı banka arasında gerçekleştirilen para hareketlerini ifade eden bir bankacılık terimidir.

Örneğin A Bankasında hesabı bulunan kişinin B Bankasında bulunan hesabına parayı aktarması bile EFT olarak tanımlanır. Yani hesap sahipleri değil para hareketinin gerçekleştiği iki farklı bankanın olması önemlidir.

EFT Sorgulama 

Her bankanın EFT sorgulaması işlemleri aynı şekilde yapılır. Bunun iki farklı yöntemi bulunur. EFT işleminin sonucu öğrenmek için EFT işleminin yapıldığı banka şubesini arayarak kimlik bilgilerinizi vererek hesaba paranın geçip geçmeyeceğini ya da havuza paranın düşüp düşmediğini sormanız mümkündür.

Buna ek olarak internet üzerinden internet şubesi giriş işlemini kullanarak bu bölümde yer alan EFT bölümünden EFT sorgulama linkini tıklayarak açılan pencerede EFT sorgulama numarası ile işleminizin durumunu görmeniz de mümkündür.