Bankalar üzerinde para transferin yapanları sıkça kullandığı bir terim olan EFT özellikle farklı iki banka arasında para transfer etmek için en çok kullanılan yöntemlerden birisidir.Eft işlemlerinde önemli olan nokta eft emrinin işlem saatler içersinde olmasıdır, aksi takdir işlem ya bir sonraki güne sarkıcak yada ekstra işlem ücreti alınacaktır.

Eft Ne Zaman Hesaba Geçer?

Eft için yapılan işlemler haftaiçi çalışma günleri arasında işlem görür yani cumartesi ve pazar günlerinde eft ile para transferi yapılamamaktadır.Ayrıca hafta içi ise eft saatler 09.00 ile 17.00 arasında gerçekleşmektedir.Ayrıca bankalar sizlerden eft kullanımdan dolay 3.5 ile 6 tl arasında bir ücret talep ederler.

Eft Hesaba Ne Zaman Geçer?

Eft ile gönderilen paralar havale işlemine göre daha uzun bir süre sonra karşı tarafın banka hesabına yatar, günümüzde eft süresi 5 ile 10 dk arasında değişiklik göstermektedir bu sebeple eft yapıldıktan sonra belli bir süre beklemeniz gereklidir.Örnek olarak saat 12 de verilmiş eft emri gün içersinde karşı tarafın hesabında olacaktır.Fakat 17.00 dan sonra verilen eft emirleri bir sonraki çalışma gününe aktarılacaktır.Bu sebeple eft emirlerini size belirtilen gün ve eft saatleri içerisinde yapmanız gereklidir aksi takdirde eft işleminiz gerçekleşmeyecektir.

Gece Yapılan Eft Ne Zaman Hesaba Geçer?

09.30-17.00 arasında bankalar eft işlemine izin vermektedir. Bu saatler dışında yapmış olduğunuz eft sonraki ilk iş gününde kontrol edilerek karşı hesaba aktarılacaktır. Gece yapılan eft işlemleri genellikle 09.15-09.45 aralığında alıcı hesaba yansımaktadır.

Eft Kaç Günde Gelir?

Bir bankadan başka bir bankaya para transferi gerçekleştirdiğinizde eğer mesai saatleri içerisindeyseniz genellikle aynı gün içerisinde para transferi gerçekleşir.(Mesai bitimine yakın yapılan işlemler, yüklü miktarda yapılan eft’lerin tamamlanması biraz daha uzun sürecektir.)

Haftasonu, resmi tatillerde vs. eft yaptığınız zaman banka arayüzünde size “ilk iş gününde gerçekleşeceği yazacaktır”. Sonrasında ilk Pazartesi veya resmi tatilin bittiği gün eft alıcı hesaba geçecektir.

Havale ile Eft’nin Farkı Nedir?

Çok sık karıştırılan şeylerden biri de eft ile havale arasındaki farklar. Havale aynı banka içerisinde yapılan para transferi işlemleridir. Yani Finansbank üzerinden yaptığınız para transferi yine Finansbank hesabına geçiyorsa bu havaledir. Genellikle havale işlemleri çok hızlı gerçekleşir ve mesai saatleri dışında da gerçekleştirilebilir.

EFT ise bankalarası para transferi demektir. Yani Finansbank üzerinden İş Bankası hesabına para gönderiyorsanız bu tutar mesai saatleri içerisinde aktarılacaktır. Ayrıca bir kontrol süreci olduğu için havaleye göre daha uzun sürede transfer işlemi gerçekleşmektedir.