E-Devlet İkametgâh Nasıl Alınır?

Borsa Ne İşe Yarar?

İkametgâh belgelerinin alınması konusunda yeni bir uygulama mevcut. Artık ikametgâh belgenizi almak için nüfus müdürlüğüne ya da muhtarlığa gitmeniz gerekmiyor. E-devlet uygulaması üzerinden ikametgâh belgenizi almanız mümkün. 

İkametgâh belgeleri bugüne kadar hep nüfus dairelerinden ya da muhtarlıklardan alınıyordu. Ancak bu uygulama artık değişti. Artık ikametgâh belgenizi almak için bu birimlere gitmeniz gerekmiyor. E-devlet hizmetleri üzerinden ikametgâh belgenizi alabileceksiniz. Bunun için e-devlet şifresine, bilgisayara, internet bağlantısına ve çıktı alabileceğiniz bir yazıcıya ihtiyacınız var. E-devlet üzerinden ikametgâh belgenizi nasıl alabileceğinizi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

İkametgâh Belgesi E-Devletten Alınabilecek

E-devletten ikametgâh belgesinin alınabilmesinin nedeninin hem nüfus müdürlüklerindeki ve muhtarlıklardaki yığılmaları ve sıraları önlemek hem de belgede sahteciliğin önüne geçmek olduğu belirtiliyor. E-devletten aldığınız ikametgâh belgesi resmî evrak sayılacak. Bu konuda yapılan açıklamada Nüfus Hizmetleri Kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin 24 Şubat günü Resmî Gazetede yayımlandığına dikkat çekildi. Böylece e-devletten alınan ikametgâh belgelerinin nüfus idarelerinden alınan resmî belgelerle aynı hukukî değere sahip olduğu söylendi.

E-Devlet İkametgâh Nasıl Alınır?

E-devlet üzerinden ikametgâh belgenizi alabilmeniz için öncelikle e-devlet şifrenizin olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa internet bankacılığı üzerinden bankacılık şifrenizle de giriş yapmanız mümkündür. Akbank, AlBaraka, Anadolubank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, ING Bank, Kuveyt Turk, Odeabank, Şekerbank, TEB, İş Bankası, Türkiye Finans, Yapı Kredi, Ziraat Bankası bu uygulamayı desteklemektedir.

İkametgâh belgenizi almak için şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

  • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız.
  • Sol kısımdaki kategorilerin başında yer alan E-Hizmetler kategorisine tıklamalısınız. Karşınıza hizmet listesi gelecek. Burada Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nü bulmalısınız. Bunun için yan tarafta bulunan harf listesini kullanabilirsiniz.
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü başlığı altında Yerleşim Yeri (İkametgâh) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama (Yeni) bağlantısına tıklamalısınız.
  • Karşınıza açılan yeni sekmede belgeyi alma nedenlerinden birini seçmelisiniz. Daha sonra karşınıza ikametgâh belgeniz çıkacaktır.
  • Aynı sayfada dosyayı indirin butonunu göreceksiniz. Buna tıkladığınızda dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • Bu belgeyi kullanabilmeniz için yazıcıdan çıkarmanız gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Emeklilere Yüksek Promosyon Teklifi Yolda

E-Devlet Üzerinden Aldığınız İkametgâh Belgesi Bir Ay Geçerlidir

E-devlet üzerinden aldığınız ikametgâh belgesi bir ay geçerlidir. Zaten aldığınız ikametgâh belgesinin üzerinde ne zamana kadar geçerli olduğu yazılıdır. Eğer ikametgâh belgenizi üzerinde yazan tarihe kadar kullanmazsanız geçerliliği sona erecektir. Bu durumda yeniden ikametgâh belgesi çıkarmak zorunda kalırsınız.

E-devlet üzerinden ikametgâh belgelerinin alınabilmesi vatandaşın işini kolaylaştırmaktadır. Ancak eğer iş yerinde ya da evde yazıcı yoksa bu durumda vatandaş kırtasiyelere ya da internet kafelere çıktı almaya gitmek zorunda kalacaktır. Ancak yine de bu uygulama hem muhtarlıklardaki hem de nüfus müdürlüklerindeki yoğunluğu azaltacaktır. Üstelik vatandaş teknolojiden yararlanmayı da öğrenecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.