Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere vergi indirimi yapılması konusu gündemde. Hükümet vergi ödeme konusunda yeni kararlar almanın eşiğinde. Buna göre mükelleflerin düzenli olarak vergi ödemeyi alışkanlık hâline getirmesi için vergisini düzenli ödeyen kişilere indirim yapılacak.

Vergi ödemeyi alışkanlık hâline getirmeyenler ve vergi borcu olanlar için hükümet yeni kararlar almaya ve kalıcı düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. Amaç geçmişe yönelik vergi borcu olanlardan bu borçları tahsil etmek ve vergi kaçakçılığının önüne geçmek. Aynı zamanda mükelleflerin vergilerini düzenli ödemeyi alışkanlık hâline getirmesini sağlamak da hedefler arasında bulunmakta. Bu yüzden hükümet vergisini düzenli ödeyen vergi mükelleflerine vergi indirimi yapmayı planlıyor.

Hükümetin vergilerin ödenmesi ve geçmişe yönelik borçların alınması için yaptığı düzenlemeler yeni değil. Hatırlayacağınız üzere hükümet daha önce, 2016 yılında bir torba yasa çıkarmış ve bu yasaların arasın vergi borçlarının yapılandırılmasını sağlayan bir madde de eklemişti. Amaç geçmişe yönelik vergi borçlarını vergi mükelleflerinden tahsil edebilmekti. Zira vergi borcu olan çok sayıda vatandaş vardı ve bu vatandaşlar, borçları kabardığı için ödeme yapamıyorlardı.

Vergi Borçları Çıkan Yasa ile Yeniden Yapılandırıldı

Çıkan yasa ile hükümet, vergi borcu olan mükelleflerin borçlarının yapılandırılmasını sağladı. Üstelik bu mükelleflere borçlarını faizsiz. olarak ödemeleri için imkân verildi. Borcu olan vergi mükelleflerine borçlarını 72 ay vade ile yapılandırma olanağı tanındı. Böylece bu mükellefler borçlarını uzun vadede ve küçük tutarlarla ödeme fırsatı buldu.

Bu yıl yeni yapılacak bir düzenleme işte bu yeniliklerin bir devamı olma niteliği taşımakta. Ancak bu kez yapılacak düzenleme borcu olan vergi mükelleflerini değil vergi borcunu düzenli olarak ödeyen mükellefleri kapsamakta. Bu düzenlemeye dair ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Vergi Borcunu Düzenli Ödeyen Mükelleflere İndirim

Maliye Bakanı Naci Ağbal vergi ödemelerini düzenli olarak yapan ve geçmişe ait vergi borcu olmayan vergi mükelleflerine vergi indirimi yapılacağı müjdesini verdi. Aslına bakarsanız vergilerini düzenli ödeyen mükellefler zaten hükümetten indirim talebinde bulunmuşlardı. Dolayısıyla hükümetin yaptığı bu düzenleme bu mükelleflere verilen bir cevap olma niteliği taşıyor. Hükümetin yapacağı bu düzenlemenin bazı koşulları olacak. Yani herkese vergi indirimi yapılmayacak. Ancak hükümetin belirlediği koşulları sağlayan vergi mükelleflerine indirim yapılacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapılacak vergi indiriminin hangi vergi mükelleflerini kapsayacağına dair bazı ipuçları da verdi. Vergilerini düzenli ödeyen vergi mükellefleri için yapılacak vergi indirimi %5’ten az olmayacak. Geçmişe dönük en fazla beş bin liraya kadar vergi borcu olan vergi mükellefleri vergi indiriminden yararlanabilecek. Ancak elbette söz konusu vergi indiriminini hangi vergi mükelleflerini kapsayacağı ve vergi indiriminin hangi oranda yapılacağı görüşmeler sonrasında belli olacak.

Ülkemizde hâlâ düzenli vergi ödemek bir alışkanlık hâline gelmiş değil. Bu yüzden vergi borcu olan vatandaşların sayısı çok yüksek. Hükümet 2016 yılında aldığı ve bu yıl alacağı kararlarla bu alışkanlığı vergi ödemesi yapan kişilere kazandırmaya çalışıyor.