Bildiğiniz gibi ihtiyaç kredisinden taşıt kredisine, konut kredisinden eğitim kredisine kadar her türlü kredi ancak maaş bordrosunun bankaya ibraz edilmesiyle alınabilmektedir. Yani siz düzenli bir gelirinizin olduğunu gösteren gelir belgenizi bankaya sunmadığınız sürece kredi çekemezsiniz. Kredi notunuz 1800 olsa da bu maalesef böyledir. Ancak bazı bankalar bu koşulu değiştiren bazı değişiklikler yapmıştır.

Evden Çalışanlar Nasıl Kredi Kullanabilir ?

Özellikle freelancer saysının yani serbest çalışan kişilerin sayısının artması nedeniyle bankalar bu kişilere nasıl kredi verebileceklerini düşünmeye başlamışlardır. Sonunda serbest çalışanların kredi çekmesini sağlayan bir çözüm bulmuşlar ve yeni kredi türleri oluşturmuşlardır. Bu kredinin adı gelirini belgeleyemeyen kredidir. Yani eğer evden çalışıyorsanız, düzenli bir geliriniz yoksa ve kazancınız aydan aya değişiyorsa en önemlisi de bankaya ibraz edebileceğiniz bir maaş bordronuz yoksa yani gelirinizi belgeleyemiyorsanız gelirini belgeleyemeyen krediden yararlanabilirsiniz.

Gelirini belgeleyemeyen kredinin en önemli özelliği gelirini belgeleyemeyen kişilerin de kredi almalarını sağlamasıdır. Yani maaş bordrosu ya da gelir belgesi olmayan kişiler de bu krediyi alabilmektedirler. Bildiğiniz gibi son yıllarda artık evden çalışan ve para kazanan kişilerin sayısı artmıştır. Buna gündelikçiler de dahildir. Hatta bu çalışanların çoğunun sigortası yoktur. Evde yemek ve pasta pişirip satan ya da takı tasarlayıp satan kişilerin sayısı artmıştır.

Hatta evde bilgisayar başında çalışarak para kazanan çok fazla sayıda kişi vardır. Bu çalışma şeklinde freelance yani serbest çalışma adı verilmektedir. Bu şekilde çalışan kişilere ise freelancer yani serbest çalışan denmektedir. Her ne kadar bu çalışma şekli avantajlı gibi görünse de kazancın aydan aya değişmesi nedeniyle bu çalışanlar kredi alamamaktadırlar. Ancak bu kişiler arasında faturalarını düzenli bir şekilde ödeyen ve kredi kartı ekstre borcunu hiç aksatmadan ödeyen kişiler vardır. Bu yüzden bankalar bu kişilere belirli koşullar altında kredi vermektedirler.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır ?

Siz de bankalardan gelirini belgeleyemeyen kredi almak istiyorsanız öncelikle bu bankaların hangi koşulları aradıklarını ve bu kredi türünü hangi bankaların verdiğini bilmelisiniz. Öncelikle gelirini belgeleyemeyen kredi alabilmeniz için kredi notunuzun 1400’ün üstünde olması gerektiğini bilmelisiniz. Neden 1400 olmalı diye soracak olursanız; çünkü 1400 Türkiye’deki vatandaşların kredi notu ortalamalarıdır.

Yani sizin kredi notunuz Türkiye’deki vatandaşların kredi notu ortalamasının üstünde olmalıdır. Kredi notunuzu Findeks platformu aracılığıyla sorgulamanız mümkündür. Ayrıca paranızın yattığı vadesiz TL hesabınızdan icra kesintisi ya da nafaka kesintisi de olmamalıdır. Gelirini belgeleyemeyen kredi alabileceğiniz bankalar Akbank, QNB Finansbank, Denizbank ve ING Bank’tır. Bu bankalar başvuru sırasında sizden nüfus cüzdanı fotokopinizi, düzenli olarak ödediğiniz faturaları ve kredi kartı ekstrenizi isteyeceklerdir.