Düzenli maaşı olmayanların kredi alıp alamayacağı serbest çalışan kişileri ilgilendiren bir konudur. Bu konu evden çalışan herkes tarafından çok merak edilmektedir. Düzenli maaşı olmayanların kredi alıp alamayacağını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Düzenli maaşı olmayanların kredi alıp alamayacağı yani bankaların bu kişilere kredi verip vermeyeceği çok merak edilmektedir. Son yıllarda evden çalışan kişilerin sayısını artması bankaları bu kişilere özel bir kredi oluşturmak zorunda bırakmıştır. Çünkü serbest çalışanlar da tıpkı normal iş yerinde çalışan kişiler gibi evlerinden çalışabilmektedirler. Bilgisayar ve internet alanında meydana gelen gelişmeler sonunda artık her evde internet bağlantısı ve bilgisayar mevcuttur.

Bu da insanların evde bilgisayar başında çalışabilmesini sağlamaktadır. Yazılımcılar, grafikerler, editörler, sayfa yöneticileri, sosyal medya hesabı yöneticileri, dijital iletişim danışmanları, mobil uygulama geliştiricileri, grafikerler, tasarımcılar ve daha çok sayıda serbest çalışan evden çalışmakta ve para kazanmaktadır. Ancak bu kişilerin çoğunlukla sigortaları yoktur. Ayrıca gelirleri de düzenli değildir. Yani serbest çalışan kişiler bir ay 2000 TL kazanırken sonraki ay 4000 TL kazanabilirler.

Bu sayılar artabilir ay da azalabilir. Bu yüzden bankalardan kredi almak bu kişiler için hiç de kolay değildir. Üstelik serbest çalışan kişilerin gelirlerini belgeleyebilmeleri de kolay değildir. Çünkü hesaplarına giren parayı gösterebilmeleri için geriye dönük hesap dökümlerini çıkarmaları ve bankaya sunmaları gerekmektedir. Kredi kartı almak bu kişiler için kredi almaya göre daha kolay olsa da gelirlerinin düzenli olmaması bu kişilerin kredi kartı ekstrelerini ve faturalarını düzenli bir şekilde ödemelerini zorlaştırmaktadır. Bu yüzden bu kişiler kredi notlarını da yüksek tutmak konusunda zorlanabilirler. Ancak deneyimli serbest çalışanlar bu konuda ne yapacaklarını öğrenmişlerdir. Hesaplarında her daim harcamadıkları bir miktar para bırakmaları gerektiğini bilirler.

Serbest çalışanlara freelancer ve serbest çalışma şekline freelance adı verilmektedir. Son yıllarda freelancer sayısı çok artmıştır. Ancak serbest çalışanlar sadece bilgisayar başında çalışmamaktadırlar. Aynı zamanda evde pasta, börek, doğum günü pastaları, yemek ve benzeri şeyler pişirip satan ya da takı tasarlayıp internet üzerinde satış yapan çok sayıda insan vardır. Bunlar da serbest çalışan kategorisine girmektedirler. Bu yüzden bankalar bu kişilere özel bir kredi türü oluşturmuşlardır. Buna gelirini belgeleyemeyen kredi adı verilmiştir. Çünkü serbest çalışanlar gelirlerini belgeleyememektedirler.

Yani gelirini belgeleyemeyen kişilerdir. Bu yüzden bankalar gelirini belgeleyemeyen kredi almak isteyen serbest çalışanlara kredi verirken standart belgelerin dışında bazı belgeler isterler. İstedikleri belgeler bu kişilerin düzenli ödeme yaptıklarını gösteren belgelerdir. Örneğin, serbest çalışanlar düzenli olarak ödedikleri kredi kartı ekstrelerini, elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturalarını ya da bunlara benzer faturaları bankaya gösterebilirler. bu durumda bankalar bu kişilerin faturalarını düzenli ödediğini görecek ve gelirini belgeleyemeyen kredi vereceklerdir. Ancak elbette bu krediyi alabilmeniz için kara listede olmamanız ve riskli müşteri kategorisinde olmamanız gerekmektedir.