İçindekiler

Düşük kredi puanının etkisinin ne olduğunu bilmek çok önemlidir. Düşük kredi puanının etkisini bileniz kredi puanınızı kontrol etmenizi sağlar.

Düşük kredi puanı son derece olumsuzdur. Düşük kredi puanı hem olumsuz ödeme alışkanlıklarının sonucunda oluşur hem de olumsuzluklara yol açar. Düşük kredi puanının ne gibi etkilerinin olduğunu ve ne gibi sonuçlara yol açtığınız bilirseniz hem kredi puanınızı kontrol etmeniz daha kolay olacak hem de kredi puanınızın düşmesine engel olmanız daha mümkün olacaktır.

Kredi Puanı Nasıl Düşer?

Kredi puanının düşmesi oldukça kolaydır. Kredi puanı borcunuzu ödemediğinizde ve geciktirdiğinizde düşer. Özellikle de kredi kartı ekstre borcunuzun sadece asgarîsini ödediğinizde kredi puanınız düşecektir. Kredi puanınız aynı zamanda vergi borcunuzu ödemediğinizde ve sigorta priminizi ödemediğinizde de düşer.

Kredi puanınız icraya sizin hakkınızda bir şikayette bulunulduğunda, borcunuz konusunda idarî takip ya da yasal takip başlatıldığında düşer. Kredi puanınız borç tutarınız arttığında da düşecektir. Kredi puanınız borcunuz arttığı zaman da düşecektir. Limitiniz ve borç tutarınız önem arz etmektedir. Limitinizin ne kadar çok kısmını kullandıysanız ve borçlandıysanız kredi puanınız o kadar düşecektir.

Düşük Kredi Puanı Nasıl Etki Eder?

Düşük kredi puanı nasıl ki olumsuz ödeme alışkanlıklarıyla oluşuyorsa etkisi de olumsuz olacaktır. Çünkü düşük kredi puanı pek kullanışlı değildir. Kredi puanınız düşük olduğunda bankadan kredili ürün almanız zorlaşacak, bankaların size güvenmesi de zor hâle gelecektir. Bu nedenle düşük kredi puanı her zaman için olumsuzluk demektir.

Düşük kredi puanı sizin finans dünyasında da kendinizi iyi bir şekilde ifade edememenize neden olacaktır. Yani bir ortaklık kurmak istediğiniz zaman kredi puanınızın düşük olması ortağınızın size güvenmemesine neden olacaktır. Bu durumda iş hayatında kendinizi ifade etmeniz de mümkün olmayacaktır.

Düşük kredi puanı ev kiralayacağınız zaman da sizin önünüze bir engel olarak çıkabilir. Ev sahipleri ev kiralamak isteyen kiracıları tanımak için onların kredi puanlarını öğrenmek istemektedir. Ancak kredi puanınız düşükse ev sahibi size güvenmeyebilir ve evini vermek istemeyebilir. Bu nedenle ev kiralayacağını zaman bile yüksek kredi notu işinize yarayacaktır.

Düşük kredi puanının bu kadar çok olumsuz etkisi varken kredi notunuzu yükseltmeye çalışmanız daha akıllıca olacaktır. Kredi puanınızı yükseltmek için öncelikle ödeme alışkanlıklarınızı düzenlemeli ve borçlarınızı zamanında ödemelisiniz. Kredi puanınızı her zaman aynı seviyede tutabilmeniz için kredi kartı ekstre borçlarınızı düzenli ödemeli ve aksatmamalısınız.

Kredi puanınızı yükseltmek için dikkate almanız gereken en önemli konu kredi kartı ekstre borcunuzu asla aksatmamak ve borcunuzun asgarî tutarından fazlasını ödemektir. Kredi kartınızın tüm limitini her ay kullanırsanız ve ekstre kesildikten sonra ödeme döneminde tüm borcunuzu sıfırlarsanız kredi puanınızın en az üç ay sonra yükseldiğini görebilirsiniz. Puanınızın yükselmesi seviyesine göre daha uzun ya da daha kısa zaman alabilir.