Son dönemde bankadan kredi çekmek isteyen yada araba kiralamak isteyen kişilerin en çok duydukları tanımların başında kredi notu yer alıyor. Peki, kredi notu nedir, düşük kredi notuna kredi veren bankalar var mı?

Kredi Notu Nedir?

Bankaların kredi istihbarat sürecinde dikkate aldıkları ilk verilerden biride kredi notu ortalamasıdır. Aslında kredi notu kredili hesapların ve kredi kartlarının kullanım miktarları ve ödeme düzenlerinin dikkate alınarak kişinin borcuna ne kadar sadık olduğunun belirlenmesine dayanır. Yani borcunu düzenli ödeyen kişilerin kredi notu ortalamaları yükseltilirken borcunu ödemeyen kişilerin ise kredi notu ortalaması düşürülerek kredi kullanmaları zorlaştırılır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin bankalardan kredi almaları son derece zorlaştığı için kredi notu ortalaması çok önemlidir. Bu nedenle kredi notunun mümkün olduğunca yüksek tutulması gerekir. Kredi notunun düşme nedenleri arasında ilk sırayı kesinlikle ödemelerin geciktirilmesi alır.

Kredi ödemesini birkaç gün geciktirmek çok büyük sorun teşkil etmezken kredi borcumu ödeyemiyorum diyen ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilerin üst üste gecikmeler yaşaması kredi notunun yüksek hızla düşmesine neden olmaktadır.

Düşük Kredi Notuyla Kredi Veren Bankalar 

Kredi notum düşük diyen kişilerin en büyük umudu kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunmaktır. Düşük kredi notunu dert etme sloganı ile kredi kullandıran bankalar yüksek faiz oranları ve yüksek dosya masrafları ile kredi kullandırmakta olup Bankpozitif, Odeabank, Finansbank ve ING Bank en kolay kredi veren bankalar arasında yer almaktadır.