Her bankanın uyguladığı kredi onayı prosedürü farklıdır. Kredi notu ortalaması yanı sıra kişinin sigortalı çalışma süresi, belgeleyebildiği aylık gelir ortalaması ve kredi risk raporu gibi farklı kriterler tüm bankaların aradıkları ortak şartlar olup bunların süreleri ve seviyeleri ise değişkenlik gösteren kriterler arasında yer almaktadır.

Örneğin bazı bankalar kredilerde sigortalılık süresi için 4 ay kesintisiz çalışmayı yeterli bulurken bazı bankalar ise bu süreyi 6 ay olarak uygulamaktadır. Bazı bankalar ise yeni işe girene kredi notuna göre kredi onayı verebilmektedir. Zor kredi veren bankalar bulunduğu gibi aynı zamanda kolay kredi veren bankalar da bulunmaktadır.

Burada önemli olan kredi kullanmak istiyorum diyen kişinin mutlaka kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notu sorgulaması yapmasıdır. Bu sayede kredi notunu öğrenen kişi bu ortalamaya göre hem kredi limiti belirleyecek hem de uygun bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunduğu için daha kolay kredi onayı alacaktır.

Düşük kredi notuna kredi veren bankalar olduğu için kişinin not ortalaması düşük ise bu bankalara yönelmesi kredi onayı almasını kolaylaştıracaktır. Ancak bu bankalar diğer bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kıyaslandığında çok daha yüksek kredi faiz oranları uygulamaktadır. Bu nedenle avantajlı kredi kampanyalarından yararlanmak isteyen kişilerin mümkün olduğunca kredi notu ortalamalarını yükseltmeye çalışmaları gerekmektedir.