Bankaların kredi onayı sürecinde en çok dikkat ettikleri konularda bir tanesi de kredi başvurusunda bulunan kişilerin sahip oldukları kredi notu ortalamalarıdır. Bu kredi notu hem kredi başvuru formu dolduran kişinin kredi onayı alması sürecinde hem de ne kadarlık kredi kullanabileceği konusunda son derece önemli bir belirleyendir.

Ancak bazı istisnai durumlarda bankalar düşük kredi notu olan kişilere de kredi onayı verebilmektedir. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar değerlendirme sürecinde kişinin ne kadarlık kredi kullanmak istediğine, aylık gelirine ve kredi türüne göre karar vermektedir. Örnek vermek gerekirse konut kredisi başvurusunda bulunan kredi notum düşük diyen birinin onay alması çok zorken 5 bin lira ihtiyaç kredisi kullanmak için aylık geliri yüksek olan birinin kredi başvurusu kabul edilebilir.

Bu nedenle kredi reddi yaşamamak adına mutlaka kredi başvurusunda bulunmadan önce Findeks kredi notu sorgulaması yapılarak kredi notu ortalaması öğrenilmeli ve buna göre başvuruda bulunulmalıdır. Çünkü sahip olduğunuz kredi skoru ortalamanız aslında başvuruda bulunmak istediğiniz krediniz için onay alıp alamayacağınızı belirleyen en önemli faktördür.