Özellikle de yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişilerin oldukça dikkat etmeleri gereken kredi notu ortalaması bugün bankaların kredi kullanmak istiyorum diyen müşterilerinde aradıkları en önemli özellik olarak kabul edilmektedir. Düşük kredi notu ortalaması kişinin kredi kullanmasını zorlaştırırken aynı zamanda kullanabileceği kredi tutarını de etkilemektedir.

Bu nedenle kredi notunun düşük olması durumunda kişinin kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi notunu yükseltmek için çeşitli girişimlerde bulunması gerekir. Peki, düşük kredi notu ortalaması nasıl yükseltilir? Kredi notumu yükseltmek istiyorum diyen kişilerin ilk uygulayabilecekleri yöntem hiç kuşkusuz bankalara bulunan kredi borcu ve kredi kartı borcu gibi borçları bulunuyor ise bunları kapatmaktır.

Bankalar tarafından kredi riski olarak kabul edilen bu tutarların kapatılması durumunda bankadan kredi onayı alınması büyük oranda kolaylaşır. Buna ek olarak kişinin kredi ödemelerini ve kredi kartı ödemelerini düzenli yapması, bankadan otomatik ödeme talimatı vermesi ve bankada hesap açmak için başvuruda bulunarak bu hesapta para tutmak ve düzenli olarak bu hesaba para giriş çıkışında bulunmakta kredi notunu arttıracak olumlu davranışlar arasında ye almaktadır.