Bankalar kredi başvurusu yapan müşterilerinin bu başvurularını değerlendirirken ilk olarak kredi notu ortalamalarını dikkate almaktadır. Günümüzde ne yazık ki düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı almaları çok daha zorlaştırılmakta olup bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi notu ortalamalarını mümkün olduğunca yukarıya çekmeye çalışmaları çok önemlidir. Peki, düşük kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek için kullanabileceğiniz farklı pek çok yöntem bulunmakla beraber kısa sürede kredi notunu yükseltmek için kullanılabilecek en etkili ve tek yöntem var olan kredi borçları bulunuyor ise bunları kapatmaktır. Örneğin konut kredisi onayı almak isteyen bir kişi zorlanıyorsa mevcut olan ihtiyaç kredisi borcunu kapatırsa bu durumda çok daha kolay bir şekilde kredi onayı alacaktır.

Kredi notu düşük olana kredi veren bankalar bulunmakla beraber bu bankalar da en az orta riskli kredi notu ortalamasına sahip olan kişileri tercih ederler. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notu sorgulaması yapmaları ve buna göre kredi başvurularını ve kredi kullanmak istiyorum dedikleri tutarı güncellemeleri gerekir. Kredi notunu yükseltmek için kredi borcu, kredi kartı borcu ve kredili mevduat hesabı ödemelerini mutlaka zamanında yapmak, bankada hesap açarak tüm nakit işlemleri bu hesaplar üzerinden gerçekleştirmek, kredi kartı limitini her ay sonuna kadar kullanmak ve kredi kartı ödemesini mutlaka kredi kartı son ödeme tarihinde gerçekleştirmek yapılabilecekler arasında yer alır.