Düşük faizli konut kredisi kampanyasına dair haberler ve reklamlar internet ortamında ve televizyonlarda yer almakta. Kampanyanın avantajlı olup olmadığına dair çok sayıda soru mevcut. Bu soruların yanıtlarını almak için yazımızı okuyun.

Düşük faizli konut kredisi kampanyası şu anca Emlak Konut GYO tarafından yapılmakta. Ancak bu kampanya her ilde ve her ilçede geçerli değil. Sadece İstanbul, Ankara, Konya, Denizli ve Nevşehir’de Emlak Konut tarafından yapılan projeler için geçerli. Bu yüzden de Türkiye’de konut satın almak isteyen pek çok kişi hayâl kırıklığına uğramış durumda. Bu kampanya bildiğiniz gibi 2017 yılının Ocak ayında duyuruldu ve Mart ayının sonuna kadar devam edecek. Ancak ev fiyatlarının yüksek olması kampanyadan yararlanmak isteyen kişileri düşündürmekte. Üstelik bu yüzden söz konusu kampanyanın avantajlı olup olmadığını sorgulayan çok kişi var. Düşük faizli konut kredisi kampanyasının avantajlı olup olmadığını öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Düşük faizli konut kredisi kampanyası kapsamında eğer konutu beş yıl vadeyle almak isterseniz çekeceğiniz krediye faiz uygulanmayacaktır. Konutu on yıl yani 120 ay vadeyle almak isterseniz bu durumda çekeceğiniz krediye %0,40 ile %0,50 oranları arasında faiz uygulanacaktır. Yine kampanya dahilinde en uzun vade olan yirmi yıl yani 240 ay vadeyle kredi çekip konut satın almak istediğinizde ise krediye %0,70 ve %0,80 oranları arasında faiz uygulanacaktır. Bu faiz oranları başlangıçta ev satın almak isteyenlere çok uygun gelmişti. Bu yüzden hemen hemen herkes konut almak istemiş ancak kampanyanın ayrıntılarını öğrenince geri adım atmıştı. Bunun nedeni kampanya dahilinde satışa çıkan konutların her ilde ve her ilçede olmamasıydı. Üstelik bir ayrıntı daha vardı ki o da kampanya kapsamında satışa çıkan konut fiyatlarının çok yüksek olmasıydı. Yazımızın devamında bu konutların fiyatlarına örnekler vereceğiz. Ancak bir unsur daha var ki o da Türk Lirasının değeri ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdu. Bildiğiniz gibi son zamanlarda Türk Lirası hem dolar hem de euro karşısında değer kaybetmekte. Bu da konut satın almak isteyenler başta olmak üzere tüm yatırımcıları endişelendirmekte. Altın fiyatları dahi yüksek olduğu için şu anda kimsenin eli yatırıma gitmemekte. Bu da konut kampanyasının ne kadar avantajlı olabileceği konusunda alıcının kafasında soru işaretleri yaratmakta.

İstanbul, Ankara ve Konya’dan konut kredisi kampanyası kapsamına giren konutların fiyatlarına dair örnekler vererek kampanyanın avantanlı olup olmadığına dair sorulara yanıt verebiliriz. Ankara’nın Çankaya ilçesinde 2 + 1 ve 148 metrekare konutlar 1 milyon 040 bin TL, 3 + 1 ve 150 metrekare konutlar 902 bin TL’dir. İstanbul Başakşehir’de Adım İstanbul Projesine ait 2 + 1 128 metrekare konutlar 625 bin TL, 3 + 1 ve 140 metrekare konutlar 650 bin TL’dir. Konya’da Temaşehir Konut Projesine ait  2 + 1 konutlar 343 bin TL ve 3 + 1 konutlar 500 bin TL’dir. Bu fiyatları aynı ilde, ilçede ve bölgede yer alan ve Emlak Konut GYO’ya ait olmayan konut fiyatlarıyla karşılaştırdığınızda düşük faizli konut kredisi kampanyasının avantajlı olmadığına karar verme ihtimaliniz yüksektir.