Bankaların ihtiyaç kredisi paketlerinde uyguladıkları faiz oranları her bankanın kendi yönetimi tarafından mevcut piyasa koşulları, ekonomik veriler ve bankalar arasında yaşanan rekabet gibi farklı kriterlere bağlı olarak belirlenmektedir. Bu nedenle her bankanın kredi faiz oranı farklıdır. Özellikle de yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredi paketlerinde uygulanan kredi faiz oranları arasında yaşanan küçük farklar bile toplamda yüksek tutarların ödenmesine neden olacağı için düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunmak çok önemlidir.

Bu amaçla düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankaların arasından seçimde bulunmak ve kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin bankaların kredi kampanyaları duyurularını takip etmeleri gerekir. Düşük faizli ihtiyaç kredisi Ziraat Bankası başta olmak üzere pek çok banka tarafından kullandırılmakta olup günümüzde bankalar SMS kredi başvurusu ya da internetten kredi başvurusu yapmak isteyen müşterilerine çok daha düşük kredi faiz oranları uygulamaktadır.

Bu nedenle kredi başvuru formu doldurmak için şubelerin yerine bu kanalların kullanılması çok önemlidir. Denizbank ihtiyaç kredisi başvurusu için şubelerden uygulanan kredi faiz oranı çok dala yüksek olurken Denizbank facebook kredisi için ise çok daha düşük kredi faiz oranları uygulanmaktadır. Bu nedenle kredi başvurusu yapılmadan önce mutlaka kredi karşılaştırma işlemi yapılarak bankaların kredi kampanyaları incelenmeli ve en uygun seçenek belirlenerek kredi başvurusunda bulunmalıdır.