Ay sonunu hesaplayarak yaşamaya çalışmak yerine birikimleriniz sayesinde daha güvenli bir şekilde yaşamak istemez misiniz? Birçok maaşlı çalışanın en büyük ortak özelliği, geçinmeye çalışmak, bir türlü para denkleştirememek, borçları bitirememek ve birikim yapamamaktır. Oysa ufak paralarla bile para biriktirmek mümkün. Genellikle düşük bütçe ile birikim yapılamayacağı düşünülür.

Ancak elinize geçen küçük miktarları doğru kullanarak siz de birikim yapabilir, birikimlerinizi zaman içinde yatırıma dönüştürebilirsiniz. Başlangıç için ne kadar gerekli olduğuna karar veremiyor, nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız işe 100 TL ile başlayabilirsiniz. Düşük bütçe ile para biriktirmenin yolu, gün gün para ayırmaktan geçiyor. Maaşınızı aldığınız günden itibaren, hergün belirlediğiniz miktarı 100 TL’nin üzerine ekleyerek ay sonuna kadar 300 TL ve yıl sonuna kadar 3500-4000 TL gibi bir rakam biriktirebilirsiniz. Gördüğünüz gibi günlük 1 bardak kahve fiyatına yılda 4000 TL’ye kadar biriktirebilirsiniz.

Düşük Maaşla Para Biriktirme Yolları

Maaşınız size para biriktirmek için düşük bir meblağ gibi görünebilir. Ay başında, tek bir seferde 300-400 TL’yi bir kenara koymak sizin için zor olabilir. Oysa bu rakamı ayın 30 gününe böldüğünüzde, hem bütçeniz bundan etkilenmeyecek hem de siz rahatlıkla para biriktirebileceksiniz. 10 TL deyip geçmemek gerekiyor. Bu parayı sigara paranızdan, kahve paranızdan, kuaför ya da ulaşım masraflarınızdan ayırarak gün sonunda kenara 10 TL ayırabilirsiniz.

Bu rakamı, maaşınıza, gelir ve giderlerinize göre günlük 20, hatta 30 TL’ye de çıkarabilirsiniz. Günde 20 TL biriktirmeye başladığınızda, bu rakam ayda 600 TL ve yılda 7200 TL ye ulaşacak. Bu paraya hiç dokunmadan 5 yıl biriktirdiğinizde, kredi çekmeden, borca girmeden kendi arabanızın sahibi olabilir ya da arabanızı daha güzel modeller ile yenileyebilirsiniz.

“Para Biriktirmek Sandığınızdan Daha Kolay”

Para biriktirmek bana göre değil demeyin. Yapacağınız tasarruflar ile ilk adımı atmaya bu ay başlayabilirsiniz. Düşük maaşla bile yıl bazında ciddi paralar biriktirmeniz mümkün. Para biriktirmek, yatırım yapmak sizin üzerinizde de olumlu etkiler yaratacak. Buna alıştığınızda, gereksiz masraflar yapmaya daha çekingen olacaksınız. Paranızı biriktirirken, altına, dövize yatırım yapabilir ya da vadeli hesapları da tercih edebilirsiniz. Böylece zaman içinde paranız da kendiliğinden katlanacak.

Neden para  biriktiremediğimize baktığımızda, karşımıza gereksiz masraflar, lüks alışkanlıklar, pahalı aktiviteler çıkıyor. Her yere taksiyle gitmek, sabah işe giderken Starbucks’tan kahve almak, pahalı markalardan vazgeçememek, evde hazırlamak yerine yemeği dışarıdan söylemek, markete gidildiğinde kendini kaybetmek gibi alışkanlıklar, para biriktirmenizi ve tasarruf yapmanızı zorlaştırıyor.

Sadece kahve almaktan vazgeçerek bile ayda 200 TL’yi cebinizde tutabilirsiniz. Ulaşımda taksi yerine metro, otobüs ya da vapur gibi daha ekonomik seçeneklere yönelmek de size ay bazında ortalama 150-200 TL kazanç sağlayacak. Bu da aslında fazla çaba sarf etmeden de ayda 400-500 TL biriktirebileceğiniz anlamına geliyor. Bu durumda yapmanız gereken; giderlerinizi takip etmek, gereksiz harcamaları kısmak ve birikimleri iyi değerlendirmek.