Düşük Bütçe ile Düğün Yapılır mı?

Düşük bütçe ile düğün yapılıp yapılamayacağını öğrenmek isteyen çok sayıda çift mevcut. Düğün yapmanın çok zor hâle geldiği ve iyi bir bütçe belirlemeden düğün yapmanın çok zorlaştığı son yıllarda bu soruların artması olağandır. Düşük bütçe ile düğün yapılıp yapılamayacağını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Düşük bütçeye sahip çiftler düğün yapmakta oldukça zorlanabilirler. Bu yüzden öncelikle düğün konusunu çok büyük bir sorun hâline getirmemeniz gerekir. Düğünü öncelikle aileniz ve arkadaş çevreniz için yaptığınızın farkında olmalısınız. Yani düğünü kendiniz için yapmak isteseniz de düğünün aslında davetliler için yapılan görsel bir etkinlik olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden sizin belirleyeceğiniz bütçe hem evinizi kurmak için hem de düğün için olmalıdır.

Eğer düğün tarihine bir yıl kadar bir süre versa bu durumda her ay bir ya da iki eşya olmak üzere eşya eksiğinizi bir yıl içinde yavaş yavaş tamamlayabilirsiniz. Üstelik ailenizin yanında yaşayıp ya da tek başınıza yaşayıp maaşınızı buna ayırdığınız zaman kredi almanıza bile gerek kalmaz. Fakat eğer birikmiş paranız varsa ev eşyalarınızı bu paranızla almanız da mümkündür.

Düğün Masrafları Nasıl Kısılır?

Düğün masraflarını karşılamak için düğün mekanını 8 – 9 ay öncesinden tutmanız gerekir. Bu size büyü avantaj sağlayacaktır. Ayrıca gelinlik ve damatlık masraflarınızı düşürmek istiyorsanız tanıdık bir terziye gelinlik diktirebilirsiniz. Ayrıca Çinli e-ticaret sitelerinden de çok düşük fiyatlara gelinlik bulmak mümkündür. Gelinliğinizi buralardan aylar önce satın alabilir, geldiğinde bir terzinin yardımıyla üstünüzde göre yaptırabilirsiniz.

Düşük bütçe ile düğün yapmak çok planlı olduğunuz takdirde mümkündür. Elbette bu durumda lüks seçenekleri elemeniz gerekecektir. Yani düğün mekânı için seçtiğiniz yer düşük fiyatlı olmalıdır. Ayrıca yemekli bir düğün yapamayabilirsiniz. Ancak bu sayede borçlanmadan ve evlendikten sonra kredi borcu ödemek zorunda kalmadan düğün yapmanız mümkündür.

Eğer eşyaları her ay biraz alarak tamamlama imkânınız ve vaktiniz yoksa bu durumda yeni eşyalı bir ev kiralayabilirsiniz. Ya da eviniz varsa önce büyük eşyaları alabilir, ufak tefek eksiklikleri düğünden sonra tamamlayabilirsiniz.

Düşük bütçe ile düğün yapmak istiyorsanız düğün mekânı masrafını akıllıca bir seçimle eleyebilirsiniz. Bunun için bir kumsal, büyük ve çim kaplı bir bahçe ya da bir teras seçebilirsiniz. Bu durumda bir kokteyl havasında samimi bir kutlama yapmanız mümkündür. Üstelik bu seçenek sizi bahşişten ve benzeri pek çok masraftan kurtaracaktır.

Düğün arabası olarak beyaz bir araba seçmeniz yeterlidir. Lüks bir seçenek aramıyorsanız beyaz bir otomobil seçmeniz yeterlidir. Ayrıca son yıllarda pek çok gelin ve damat berber masrafından kaçarak bu işler kendi başlarına yapmayı seçmektedirler. Gelinler YouTube videolarından saç ve makyaj yapmayı öğrenerek kendi saç ve makyajlarını yapmaktadırlar. Damatlar da kendi traşlarını yapabilmektedirler. Bunların tümü sizin düşük bütçe ile düğün yapabilmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.