Hisse senedi, küçük miktarlar için oldukça güvenli bir yatırımdır. Büyük firmaların hisse senetleri genel olarak ne çok düşer ne de çok yükselir. Kenarda duracağına borsada dursun 3-5 bir şey getirsin diye düşünenler için hisse senedi almak gayet mantıklıdır. Ancak bir zaman sonra zengin olma hırsına kapılmamaya dikkat etmek lazım.

Borsada hisse senedi alıp satarak ciddi paralar kazanmak için ona göre ciddi paraları ortaya koymak gerekir. Yatırdığınız kadar para kazanma ya da kaybetme imkanınız olur. Borsa 3 koyup 5 almak, küçük ve risksiz yatırımlarla ciddi para kazanmak için uygun değildir. Büyük miktarlarda hisse senedi alıp satma işine girmek isterseniz de burada mutlaka dikkatli olmanız, işin uzmanlarından yardım almanız gerekir. Borsa demek deneyim demektir. Yükselmekte olan hisse senetlerine büyük yatırım yapıp bir anda hepsini kaybetmeniz mümkündür.

Tüm kur ve dalgalanmalardan etkilenebilen hisse senetleri yanında değeri neredeyse hiç düşemeyen, dünyanın en değerli hisse senetleri de vardır.

Dünyanın en pahalı (değerli) hisse senetleri

 

  1. Netflix

Dünyaca ünlü online dizi ve film izleme platformudur. Dünyada online servisler arasında en popüler olanıdır. Yasal olan en yaygın ağdır. Bir çok dizi ve filmin yayın haklarını satın alıp bunları yayınlaması yanında kendi yapımı onlarca dizi ve filme de sahiptir. Her geçen gün daha fazla üyesi olan bu platform Netflix türkiye olarak ülkemizde de hizmet vermeye başlamıştır.

  1. Intuitive Surgical – ISRG

Robotik cerrahi teknikleri geliştiren ve bununla ilgili çığır açıcı çalışmalar yapan Amerika meşeli bir şirkettir. Da vinci sistemi olarak da bilinen bu yöntem en ciddi kalp ameliyatlarından kanser ameliyatlarına kadar bir çok cerrahi yöntemde kullanılmaktadır. Dünyanın her yerine bu cihazları gönderen şirketin hisseleri oldukça değerlidir.

  1. Google

Dünyanın bir numaralı arama motoru olan google hayatımızın her anında bize ihtiyacımız olan bilgiyi vermektedir. Google tek başına bir arama motoru olmanın yanında youtube gibi en çok ilgi gören video platformuna da sahiptir. Gmail hizmeti, google maps hizmeti gibi çeşitli uygulamalar ile hayatın her alınına giren google şirketininin hisseleri her geçen gün daha da yükselmektedir.

  1. Apple

Iphone ve ıpod ile dünyada bir trend haline gelen, dokunmatik ekran kavramını hayatımıza getiren Apple, müşterilerine üründen ziyade deneyim sunar. Aklımıza gelebilecek her yerde karşımıza çıkan Apple ürünleri ile müşterileri arasında duygusal bir bağ gelişmiştir. Itunes gibi özel bir platformla kullanıcılarına kendini özel hissettiren markanın hisseleri de oldukça değerlidir.

  1. Tesla Motors

Son zamanların dahi çocuklarından biri kabul edilen Elon Musk’ın en büyük yatırımcısı ve CEO’su olduğu Tesla Motor en değerli şirketlerden biridir. Elektrikli araç ve hibrit araçların yaygınlaşması, kişiye özel teknolojiler geliştiren markanın otomobil endüstrisinde çığır açmaya başladığı kabul edilmektedir. Her ne kadar Tesla Elon Musk tarafından kurulmuş gibi görülse de aslında Musk bu oluşuma sonradan yatırımcı olarak katılmıştır. Şirket yetkililerinin ve kurucularının da söylediği gibi Elon şirketin tüm duruşunu belirlemiş ve Tesla Motoru bugünlerine getirmiştir. Space X şirketi ile uzay araştırmaları yapan Musk, dünyanın geleceğini değiştirmeyi amaçlar.

  1. Chipotle Mexican Grill – CMG

Dünya çapında 2250 den fazla şubeye sahip marka, gıda pazarının liderlerinden biridir. 1998 yılında McDonalds’a yaptığı büyük yatırımla gündeme gelen markanın şu anki bir  hisse değeri ortalama 478 dolardır.

Hisse senedi değerleri kısa zaman içerisinde ciddi şekilde değişebilir. Bununla beraber yukarıda saymış olduğumuz şirketlerin hisse senetleri zamanı için en yüksek değerlerdedir.