Kredi kullanarak kendi projelerini hayata geçirmek isteyen kişilerin en büyük hayallerinden biri de Dünya Bankasından kredi kullanmak ve bu sayede daha rahat koşullarda çalışma hayatına atılmaktır. Ancak Dünya Bankasından kredi almak ne yazık ki sanıldığı kadar kolay değildir. Zaten Dünya Bankası direkt olarak bireysel müşterilere kredi kullandırım hizmeti yoktur.

Bunu kredi vereceği ülkede yer alan bankalar üzerinden gerçekleştirir. Yani Dünya Bankası yardımda bulunacağı ülkenin bankaları aracılığı ile hibe kredi desteği sağlar. Dünya Bankası Birleşmiş Milletlere bağlıdır ve amacı gelişmekte olan ülkelerin desteklenerek tüm dünya genelinde fakirliğin azaltılarak dünyanın kalkınmasını sağlamaktır.

Dünya Bankasından kredi almak istiyorum diyen kişilerin kredi başvurularını bu kredileri kullandıran bankalar üzerinden yapmaları gerekir. Örneğin Ziraat Bankası Dünya Bankası kredileri konusunda son derece kapsamlı bir ürün sıkalasına sahiptir. Dünya Bankasından hibe kredi almak isteyen kişilerin çevre koruma, genç girişimcilerin desteklenmesi ya da biyo çeşitlilik gibi konularda projeler üretmeleri talep edilmektedir.