Bankalardan kredi çekmek artık nerede ise herkes için büyük bir ihtiyaç haline gelirken bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli kriterlere sahip olmaları şartı bulunmaktadır. Dul maaşı alanlara kredi veren bankalar bulunmakta olup bunun en önemli nedeni aylık düzenli gelire sahip olmalarıdır. Yine aynı şekilde yetim maaşı ve özürlü maaşı alan kişiler için de kredi onayı almaları mümkündür.

Ancak dul, yetim ve özürlü maaşı alanlar kredi kullanmak isterlerse bu durumda bazı ek kriterleri de karşılamaları gerekir. Bunlar arasında en önemli olanı kesinlikle kredi notu ortalamalarının yüksek olmasıdır. Kredi notu düşük olanların ihtiyaç kredisi onayı almaları zordur. Yine dul maaşı alanlar konut kredisi ve taşıt kredisi gibi yüksek tutarlı kredilerde onay çıkması beklenemez.

Ek olarak alınan dul, özürlü ve yetim maaşı tutarı onay alınabilecek kredi tutar için de belirleyicidir. Aylık 500 lira maaş alan bir kişi maaşının 3/1’i kadar kredi onayı alabilir. Yani 500 lirayı üçe bölersek aylık 166 lira taksit tutarından 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanıldığı farz edilirse 6 bin liraya kadar olan ihtiyaç kredisi başvurularında onay alınacaktır.