Evlenmek isteyen çiftlerin gerek yeni bir evi baştan düzmeleri gerekse de düğün masrafları için ihtiyaç duydukları nakit desteği sağlamak üzere kullandırılan kredilere düğün kredisi adı verilmektedir. Kız tarafının ağır talepleri altında ezilen damatlar için bankalar düşük faiz oranları ile kredi kullandırırken yine devlet destekli evlilik kredisi kullandırımı da yapılmaktadır.

Düğün Kredisi Başvurusu 

Devlet destekli evlilik kredisi kullanmak isteyen kişilerden talep edilen şartlar daha ağır olmakla beraber bankalar ise kolay kredi kullandırmalarına rağmen faizsiz kredi kullanmak isteyen kişilere hitap etmemektedir. Yani burada evlenmek istiyorum diyen çiftlerin bir karar vermeleri gerekir. Zaten devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar kesinlikle ilgili şartları taşımayan çiftlerin yapmış olduğu kredi başvurularını kabul etmemektedir.

Evlilik kredisi şartları taşımayan çiftler bankalardan evlilik kredisi kullanmayı tercih ederken bankalar yüksek kredi notu ortalamasına sahip olan ve aylık gelir belgesi yüksek olan müşterilerine son derece kolay bir şekilde kredi kullandırmaktadır. Bazı bankalar 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırmadıkları halde 48 ay vadeli evlilik kredisi kullandırırken özellikle de kamu bankaları evlilik kredisi konusunda çok daha iyi koşullar sunmaktadır.

Evlilik Kredisi Başvurusu 

Evlilik kredisi kullanmak istiyorum diyen çiftler aylık gelir belgeleri, adres belgesi ve kimlik fotokopileri ile kendilerine en yakın banka şubesini ziyaret etmeleri durumunda evlilik kredisi başvuru formu doldurarak kredilerini kullanma imkanına sahiptir.

Ancak her banka farklı kredi faiz oranları uyguladığı için öncesinde mutlaka evlilik kredisi karşılaştırma işlemi yapılarak en uygun evlilik kredisi veren bankalar arasından seçimde bulunulması çok önemlidir. Kredi başvuru sonucu ise aynı gün içinde çoğu banka tarafından verilmekte, hatta aynı gün kredi kullandırımı gerçekleştirilmektedir.