Artık devlet evlenecek olan adaylara evlilik kredisi adı altında kredi desteği sağlayarak, onlara yardımcı olmaktadır. Fakat bu krediyi alabilmek için devletin sizlerden talep ettiği bazı hususlar vardır. Düğün kredisi nasıl alınır diye kafalarda oluşan bu soruyu gidermek adına bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Krediyi alabilmek için temel şartlar

Devlet desteği ile düğün kredisi almak isteyen bireyler, ilk olarak devlet ile anlaşması bulunan bir bankada vadesiz mevduat hesabı açarak üç sene boyunca bu hesapta para biriktirmesi gerekmektedir. Bu hesapta para biriktirdikten sonra devlet de sizlere beş bin TL gibi bir düğün kredisi sağlamaktadır. Fakat bunun için de önem arz eden diğer bir konu, evlenecek olan kişilerin yirmi yedi yaşını geçmemiş olmaları gerekmektedir. Yani eğer ki bu yaşı geçtiyseniz bu desteği almanız mümkün olmamaktadır.

Faizsiz düğün kredisi nasıl alınır diye sorulan sorunun yanıtının devamı, 18 yaşının altında çocukları olan aileler de bankalarda çocuklarının geleceği ve bu krediden faydalanmak adına hesap açabilirler. Bu hesapta aylık veya 3 ayda bir düzenli bir şekilde 3 sene olacak biçimde para yatıran kişilere devlet bu desteği sağlamaktadır. Eğer düzenli olarak üç kez dışında bir aksama yaşanırsa devlet de bu desteği geri çekecektir.

Düğün kredisini hangi bankalar veriyor?

Birikim hesabını açtığınız bankalar, müşterisi olduğunuz için konut ya da ihtiyaç kredilerinde sizlere özel avantajlar sunmaktadırlar. Yani evlenecek olan adaylar bu konuda diğer kişilerden biraz daha ayrıcalıklara sahip olmaktadır denilebilir. Kırk seki z ay kadar vadeli kredi sunan bankalar, sizlere geri öneme zamanında dört sene gibi bir ödeme imkânı da sunmaktadır. Akbank, İşbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, TEB, Garanti Bankası, Denizbank gibi bankalar düğün kredisi vermektedirler.