İçindekiler

Düğün yapmak isteyenlerin en sık sorduğu sorulardan biri de düğünün kışın mı yoksa yazın mı yapılmasının daha avantajlı olduğudur. Düğünü hangi zamanda yapmanın daha avantajlı olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyun.

Düğünün yapıldığı dönem masraf açısından fark yaratabilir. Düğün sezonu olarak zihnimizde yer eden yaz mevsimi genellikle bütün çiftlerin beklediği mevsimdir. Düğün salonu sahiplerinin ve fotoğrafçıların da alıştığı düğün sezonu da genellikle yaz sezonudur.

Hava sıcaklıklarının uygun olması ve yağmur, soğuk, çamur gibi sıkıntıların olmaması, açık mekânların elverişli olması ve ayrıca gelinle damadın kıyafet işini çok kolaylaştırması nedeniyle yaz mevsimi düğün sezonu olarak akıllara yer etmiştir. Yaz aylarının yaklaşması düğün hazırlıklarının başlamasını işaret eder.

Düğün Ne Zaman Yapılır?

Çoğu zaman hazırlıklar kış sonunda ve bahar aylarının başında başlar. Ancak kışın düğün yapılmaz diye bir koşul da yoktur. Aslına bakarsanız düğünlerin yaz mevsimine denk getirilmesinin asıl sebebi davetlilerin işini kolaylaştırmak ve balayını sıcak sahillerde geçirmektir. Nitekim yaz aylarında görmeye alıştığımız görüntü de budur.

Yaz mevsiminde dış mekan çekimlerine son derece elverişli hava sıcaklıkları bulmak da söz konusudur. Fakat dediğimiz gibi kışın düğün yapılmaz diye bir şart yoktur. Düğün salonunun iyi ayarlanması ve eşyaların alınması, çeyizin hazırlanması, davetlilerin salona ulaşım şartlarının kolaylaştırılması sonucunda iyi bir düğün yapabilirsiniz.

Kış Düğünü Masraflı Mıdır?

Düğünü kışın yapmak masraflarınızı oldukça azaltacaktır. Düğünü kışın başında ya da sonbaharda yaparsanız düğün salonunu çok indirimli şekilde tutabilir, eşyalarınızı çok ucuza alabilir, çeyizinizi aynı şekilde indirimli olarak alabilir, fotoğraflarınızı indirimli çektirebilir ve evinizi çok ucuza kiralayabilirsiniz. Düğün arabasını kiralamanız aynı şekilde ucuza gelecektir.

Davetlilerin ulaşımı için bir otobüs ya da dolmuş ayarladığınız takdirde tatsızlık yaşanmasını ve davetli sayısının beklenenden az olmasını önleyebilirsiniz. Yaşanabilecek tek sıkıntı gelinliğin kışlık olma şartı olabilir. Seçeneklerin son zamanlarda çok arttığı göz önüne alınırsa bunun da masrafsız bir çözümünün bulunabileceğini söyleyebiliriz.

Kış düğününün ardından balayını sıcak sahillerde geçirmek yerine bir kayak merkezinde geçirmek çok farklı olacaktır. Ayrıca Türkiye’de kış mevsimi iken yaz mevsiminin yaşandığı ülkelere de balayını geçirmek üzere gitmeniz mümkündür.