Düğün İçin Kredi Almak Şart Mı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Evlenecek çiftler için belki de en önemli engel maddi yetersizliklerdir. Düğün için kredi almanın gerekip gerekmediğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Bu nedenle birçok kişi hayallerini yani evlenmeyi ertelemekte ya da istediği gibi bir evlilik töreni ya da evlenme için gerekli eşyaların ve hizmetlerin alınması gibi ihtiyaçları karşılamakta zorlanmaktadır. Devlet bu konuda bir adım atarak hem çiftlerin ve ileride olası bir evlilik için hazırlık yapmak isteyen kişilerin maddi açıdan belli bir noktaya gelebilmeleri adına hem onları teşvik edecek hem de maddi bir destek olarak görülebilecek şekilde faizsiz kredi verecek şekilde yardımda bulunmaktadır.

Faizsiz Düğün Kredisi Nedir?

Faizsiz düğün kredisi ya da bir yıl ertelemeli düğün kredisi şeklinde ifade edilen, gerek bankacıların gerekse devlet görevlilerinin bu şekilde ifade ettikleri bu destek hakkında detaylı bilgi vermemiz gerekirse, her şeyden önce devletin evlenecek kişilere doğrudan bir para yardımı yapmadığını söylememiz gerekir. Yani genel olarak toplumda kabul görmüş yanlış anlamalardan biri olan, devlet evlenecek kişilere beş bin lira para veriyor ya da devlet evleneceklere para yardımı yapıyor gibi bir hizmet söz konusu değildir.

Faizsiz ve bir yıl ertelemeli düğün kredisi kullanmak isteyen kişilerin öncelikle bir çeyiz hesabı açması gerekir. Devlet tarafından belirlenen bankalar bünyesinde sunulan bu hizmet için kişilerin bizzat başvurmaları gerekmektedir. Eğer evlenecek çiftler bu destekten yararlanmak istiyorlarsa ayrı ayrı çeyiz hesabı açabilirler. Bu durumda ileride karşılarına çıkacak destek fırsatlarından da ayrı ayrı yararlanabilmektedirler.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabının amacı, evlenmeyi düşünen kişilerin para biriktirmeye başlamalarını teşvik etmektir. Dolayısıyla sadece çeyiz hesabı açmak yetmemekte, sonrasında da düzenli olarak bu hesaba para yatırmak gerekmektedir. Buna göre çeyiz hesabı en az üç yıl boyunca açık kalmalı ve bu süreç boyunca aksatılmadan para yatırılmalıdır. Ancak devlet, en fazla bir kere olacak şekilde para yatırmada yaşanabilecek aksaklıkları kabul edebilmektedir. Diğer yandan bu hesaplar beş yıldan uzun süre açık kalamamaktadır.

Düğün kredisi almak için açılan çeyiz hesabına her ay yatırılması gereken ücret 100 Türk lirası ila 1000 Türk lirası arasında olabilmektedir. Bu aralıkta istenilen herhangi bir tutar yatırılabilir. Diğer yandan kişi isterse hesabına para yatırma işlemini üç ayda bir olacak şekilde de gerçekleştirebilir. Bu durumda yatırılması gereken tutar 300 Türk lirası ila 3000 Türk lirası arasında olmalıdır.

Faizsiz Düğün Kredisi Ne Kadar?

Faizsiz ve bir yıl ertemeli evlilik kredisi alabilmek için en az üç yıl ve en fazla beş yıl boyunca çeyiz hesabının aktif olması gerekir. Üç yıl boyunca para yatırılan çeyiz hesabını kapatmak ve evlenme eylemenini gerçekleştirecek kişiler paralarını çekebilirler ve ayrıca talep etmeleri halinde faizsiz evlilik kredisi talebinde bulabilirler. Buna bağlı olarak üç yıl boyunca açık kalmış hesap sahibine 4223 Türk lirası faizsiz ve bir yıl ertelemeli evlilik kredisi verilebilir.

Eğer kişi dört yıl boyunca çeyiz hesabını açık tutmuş ve bu süre boyunca kurallara bağlı kalarak düzenli olarak para yatırmışsa ve sonrasında da evlilik kredisi başvurusunda bulunursa 4751 Türk lirası kredi çekebilmektedir. Çeyiz hesabını beş yıl boyunca açık tutan ve yine kurallara aykırı hareket etmeden para yatıran kişiler ise 5000 Türk lirası faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredi çekebilme fırsatına sahip olurlar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.