Döviz Talebini Azaltmak İçin Önlem Alınıyor

Borsa Ne İşe Yarar?

Hükümet döviz talebini azaltmak için önlem alma kararı aldı. Buna göre serbest bölgelerde bulunan şirketler, tüm ücretleri TL olarak uygulamak zorunda kalacak. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin konu ile ilgili açıklamaları yazımızda.

Döviz talebinin azaltılması için hükümet belirli önlemler almaya başladı. Bu önlemler sonucunda döviz talebinin azalacağı ve ekonominin iyiye gideceği iddia ediliyor. Bu konu ile ilgili ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalar yaptı. Buna göre serbest bölgelerde bulunan şirketlere uyguladıkları ücretlerin tamamını TL olarak uygulama zorunluluğu getirilecek. Ekonomi Bakanı Zeybekçi bu uygulama konusunda gerekli açıklamaları yaptı.

Piyasadan 6 Milyar Dolarlık Döviz Talebi Çekilecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi bakanlıkta bir basın toplantısı düzenledi ve Türk Lirası zorunluluğuna yönelik karara ilişkin açıklamalar yaptı. Buna göre serbest bölgelerden Türkiye’ye ve Türkiye’den serbest bölgelere yapılacak satışlarda TL kullanılması zorunlu olacak. Bu kararla piyasadan yaklaşık 6 milyar dolarlık döviz talebinin çekilmesi planlanıyor.

Ekonominin şu anda içinde bulunduğu duruma ilişkin son olarak Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya bir açıklama yapmış ve enflasyonun yukarı yönlü hareketinin geçici olduğunu söylemişti. Ayrıca alınan önlemlerin büyük ölçüde hedefine ulaştığını da belirtmişti. Şimdi de Ekonomi Bakanı Zeybekçi’den bir açıklama geldi. Zeybekçi, hükümet olarak dolarizasyondan çıkmak için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Birkaç gün içinde TL uygulaması zorunluluğunu çıkarmış olacaklarını söyledi.

Serbest Bölgelerde Bulunan Şirketler Ücretleri Türk Lirası Olarak Uygulamak Zorunda

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yaptığı açıklamada serbest bölgelerin olduğuna ve buradaki ticaret hacminin 20 milyar doların üzerinde olduğuna vurgu yaptı. Hükümet olarak bir karar aldıklarını ve söz konusu serbest bölgelerde bulunan şirketlerin tüm ücret uygulamalarına Türk Lirası kullanma zorunluluğu getirileceğini belirtti.

Ekonomi Bakanının söz ettiği kararlar Türk Lirasının uygulanmasını artırmak yönünde. Bilindiği gibi ikinci serbest bölgelerden Türkiye’ye ve Türkiye’den serbest bölgelere yapılan satışlarda döviz uygulanma zorunluluğu bulunuyordu. İşte bu dövizin kullanılma zorunluluğu Türkiye’de yaklaşık 6 milyar dolarlık döviz talebi oluşturuyordu. Hükümetin amacı Türk Lirasının uygulanmasını zorunlu hâle getirmek ve böylece döviz talebini piyasadan çekmektir.

Bu Hafta Sonu Hükümetten Döviz Talebinin Çekilmesi Kararı Çıkabilir

Döviz talebinin hükümet tarafından bu hafta sonu alınması beklenen bir kararla piyasadan çekilmesi planlanıyor. Döviz talebinin, serbest bölgelerde bulunan şirketlerin ücretleri Türk Lirası olarak uygulaması sonucunda çekilebileceği iddia ediliyor. Ekonomi Bakanı Zeybekçi, bu kararın alınmasından sonra önümüzdeki dönemle ilgili olumlu beklentiler içinde olduğunu belirtiyor.

Ekonomi Bakanı ayrıca gelecek dönemlerde ülkeler arasında yapılan ticaretlerin Türk Lirası ile yapılmasına ilişkin çok yoğun temaslarda bulunduğunu söyledi. Şu anda dış ticaret hacminin 25 milyar dolara karşılık gelen kısmı Türk Lirası ile yapılmakta. Ancak bakan bu tutarı 70 milyar doların üstünde çıkarmak için planlar yapıldığına işaret etti.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.