İçindekiler

Geçtiğimiz hafta genel değerlendirmesini yaptığımızda, borsada işlem gören hisse senetlerinin yüzde 1.37‘lik bir kazanç fırsatı ortaya koyduğunu görüyoruz. Bu dönem içerisinde altın ve dövize yatırım yapan insanların kazanç sağlayamadığını söylemek lazım. İstanbul menkul kıymetler borsası, 1.30 yenilik yükselişle birlikte 98.8 167,90 puandan işlem gördü. 100.000 sınırını zorlayan borsa, adeta ekonomik istikrarın da önemli bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu dönemde teknoloji endeksi %2 nokta 66’lık yükselişle 101.657,06 puanı gördü. Bankacılık endeksi ise yine bu zaman dilimini, % 0.83 kazanç ile kapattı. Toplam rakamın 166.442,40 olduğu bankacılık endeksi, yine yükselen değerler arasında önemli bir yer tuttu.

Altın ve Dövizin düşüşü

Külçe altın gram fiyatı yüzde 1.03’lük kayıp yaşadı. Cumhuriyet altının fiyatı 965 lira olarak gerçekleşirken, altın yatırımcılarının az da olsa bir kayıp yaşadığını söylemek gerek. Uzun vadeli altın yatırımcıları için bu dönemi bir kayıp dönemi olarak mümkün. Bu durumda en sevindirici durum ise Türk lirasının değerini koruması olarak görülebilir.

Döviz Yatırımcısı Zarar Etti

Serbest piyasada Euro ve dolar haftayı yine kayıpla kapatan yatırımlar içerisinde yer aldı. Dolar 3.515 seviyesini gösterirken, Euro 3. 960 olarak bir değer kaybı yaşadı. Genel olarak dövizin düşmesi ve altının gerilemesi ile birlikte, borsanın yükselmesi ekonomi anlamında önemli bir gelişim olarak görülüyor.