[vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text][stock_market_widget type=”ticker” symbol=”TRY=X,EURTRY=X,GBPTRY=X,CHFTRY=X,CADTRY=X,BTCUSD=X,RUBTRY=X” template=”basic2″ color=”blue” speed=”10000″ direction=”left” pause=”true”][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Güncel Döviz Kurları

Parasını değer kaybına uğramadan korumak isteyenler için, döviz gerçekten akılcı bir yatırım olabilir. Ülkemizde ekonominin en önemli parametrelerinden bir olan döviz kuru, ekonomiyi etkileyen çok önemli bir unsurdur. Başta Amerikan Doları olmak üzere Avrupa birliği para birimi olan Euro, bütün sektörler tarafından yakından takip edilmektedir.

Ülkemizde uzun vadede Türk lirası aşağı doğru bir grafik izlerken, Amerikan Doları ve Euro uzun vadede sürekli yükselişi işaret etmektedir. Parasının değer kaybına uğramasını istemeyen insanların yatırım şekli olarak değerlendirdiği döviz kuru sistemi, kimi zaman ani çıkışlarla ve düşüşlerle birlikte insanlar için önemli fırsatlar ortaya koymaktadır.

Güncel Döviz Hareketleri

Dövizin yükselmesinde veya düşmesinde etkili olan pek çok farklı unsur vardır. Burada dünyayı yakından ilgilendiren ekonomik gelişmeler, bütün dünya ekonomisine olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Aynı şekilde dalgalanmalar ve kriz belirtileri, döviz için kıpırdanma sebebi olabilmektedir.

Son bir kaç ay içerisinde Dolar ve Euro’nun stabil yapısı hatta değer kaybı sayılacak gelişmeler, Türk lirasının biraz daha kendine güvenini kazanmasını sağladı. Yine de bu piyasaların hareketli olacağını ve değişken yapıya sahip olduğunu akıldan çıkarmamak gerek.

Uluslararası Derecelendirme Kurullarının Dövize Etkisi

Genellikle ülkeler hakkında değerlendirme yapan ve uzmanlığı ekonomi olan kurumlar, ülkelerin para birimlerinin değer kazanmasında ve kaybında etkili olabiliyorlar. Elbette ki sağlam ekonomiye sahip ülkelerin, bazı süreçleri sallantılı atlatsa da uzun vadede para biriminin yükseldiğini ve yatırımcılara her zaman güven verdiğini söyleyebiliriz.

Geçmişten bugüne Sterlin, Dolar ve Euro grafiklerini inceleyecek olursak, aslında bu sistemin insanlar için güvenilir bir yatırım olduğunu söylemek çok yanlış olmayacak. Zaten parasının bu şekilde değerlendirmeyi düşünen ve yatırımını döviz kuru üzerinden gerçekleştiren yatırımcılar, önemli bir oranda karşımıza çıkmaktadır.

Döviz Kuru Değişkenleri

Paranın değer kazanması ve kaybına etki eden pek çok farklı unsur ve konu bulunuyor. Özellikle ekonomi piyasalarının öngörüsü, burada gerçekten etkili oluyor. Aynı şekilde siyasi gelişmeler ve uluslararası anlaşma ve anlaşmazlıklar, yine döviz piyasalarında dalgalanma sebebi olabiliyor. Genellikle siyasi istikrarı sağlamış ve ekonomisini güçlendirmeye kendini adamış olan ülkelerin para biriminin, istikrarlı bir şekilde yükseliş göstermesi son derece olağan bir durum. Aynı zamanda kaynakları ve fırsatları değerlendiren ülkelerin de para birimlerinin hatırı sayılır bir yükseliş gösterdiğini söylemek gerekiyor.

İyi bir yatırımcı ülkeler hakkında öngörülü tahminlerini döviz kuru yatırımı olarak değerlendirmektedir. Burada internet gibi ve iletişim konusundaki haberleşme imkânı gibi çok cazip fırsatlar, mutlaka değerlendirilmelidir.

TCMB ve Dövize Etkisi

Döviz kuru takibi yapılırken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faktörünü akıldan çıkarmamak gerekir. Ülkenin ekonomik istikrarını sağlamak için her zaman önemli bir destek unsuru olan Merkez Bankası, ani yükseliş ve düşüşlerde olaya müdahale etmekte ve bu değişkenleri ortadan kaldırmak için inisiyatif almaktadır. Esasında kararlı ve dikkatli piyasaların oluşması için, Merkez Bankası’nın üstlenmiş olduğu görevi çok önemli kabul etmek gerekir.

Tüm dünya genelinde bölgesel olarak ekonomi hareketlenmeleri batı ve doğunun rekabetin ortaya koyarken, para birimlerinin de birbiriyle kıyasıya mücadele içerisinde olduğunu görüyoruz. Burada bizim için önemli olan, kendi iç yatırımcımızın istikrarlı bir durum yakalamasıdır. Merkez Bankası ise bu istikrarı sağlamak için ve aynı zamanda ülke ekonomisini olumsuzluklardan koruma için, dövize zaman zaman müdahale edebilmektedir.

Yabancı para birimlerinin ulusal para birimi ile karşılaştırılması sonucu ortaya çıkan değer döviz kuru olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir ülkenin uluslararası alandaki para değeri, aslında o ülkenin ekonomik durumu ile yakından alakalıdır. Öz kaynakları olan veya teknolojisi gelişen, aynı zamanda reel sektöre destek sağlayan ülkeler, para birimi daha çok değerli olan ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde hem ülkeler arası alışveriş hem de yatırım için önemli bir unsur olan döviz kuru oldukça değişken bir yapıya sahiptir. Uluslararası alışveriş fırsatlarından yararlanmak için tüm dünyada geçerli olan para birimlerine sahip olmak gerekir.

Serbest Piyasada Döviz Kuru

Özellikle döviz alışverişi konusunda belli sınırlamalar getirmeden piyasayı serbest bırakan ülkeler var. Ülkemizde de uluslararası para birimleri bu serbest piyasada karşılık görüyor. Önemli bir yatırım unsuru ve parayı koruma yöntemi olarak, döviz alımı gerçekten tüm dünyada popüler bir seçenek olarak dikkat çekiyor. Özellikle yükseliş trendi gösteren para birimleri güvenilir ve gözde yatırım seçenekleri olarak her zaman ön planda olmuştur. Bu konuda değerlendirme ölçüsü serbest piyasa destekli olursa bu konuda daha hareketli bir Pazar karşımıza çıkacaktır.

Döviz Kurunu Etkileyen Parametreler

Uzun vadede, petrol, kömür, doğalgaz gibi enerji unsurları ülke para biriminin artışı için iyi bir sebeptir. Bununla beraber altın ve elmas gibi madenler, yine bu konuda çalışma yapan ülkelerin para birimini hatırı sayılır bir şekilde yükseltebilir. Aslında en önemli olan ve çalışılarak kazanılan teknoloji, yine para birimi değerinin artışında çok önemli bir parametre olarak dikkat çekiyor. Teknoloji bazlı reel üretim ile birlikte ihracat konusunda akşama kaydetmiş olan ülkeler, para birimi bakımından da avantajlı bir yere sahip. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de güvenilir bir yatırım unsuru olarak bilinen döviz kuru, değişkenleri ile birlikte çoğu zaman alım satım konusunda insanlara fırsat vermektedir. Burada yaşanan değişkenler ve oluşan dalgalanmalar, döviz kurunun iyi bir yatırım olmasına katkı sağlamaktadır.

Ülkemizde Döviz Kuru

Ülkemizde pek çok farklı para birimi değerlendirilse de aha çok Amerikan doları, İngiliz sterlini ve Avrupa birliği para birimi olan Euro en çok tercih edilen döviz seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. Gerek Türk lirası karşısında yaşanan değer artışı gerekse de bu paraların birbirine karşı olan diğer ölçüsünü gösteren parite, yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Banka faizleri, enflasyon ve diğer değişkenler hesaba katıldığı zaman döviz değerinin yükselmesi ile bu unsurların birbirine bağlı bir şekilde yakınlık gösterdiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar iyi bir yatırım unsuru gibi olsa da aşırı krizleri ve dalgalanmalar olmadığı sürece döviz şimdilik sadece parayı koruyacak bir yatırım gibi görünüyor. Parasının değer artışını sağlamak isteyen yatırımcılar böyle stabil bir seçenek yerine daha aktif bir girişim yöntemini denemelidirler.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]