Banka kanunlarında son yapılan değişiklikle beraber dosya masrafı alan bankalar müşterilerine aldıkları krediler için dosya masrafları adı altında düzenledikleri bedeller tekrar ödenmeye başladı. Kişilerin kredi alırken dosya masrafını kredi alımından sonra ödenmesi yerine dosya masrafsız kredi veren bankalar arayışı içerisine girmesi konusunu ortaya çıkartmıştır.

Yasal olarak dosya masrafı kaldırılmış olmasına rağmen bazı bankalarda yüksek miktarlarda krediler için hala dosya masrafı çıkarılmaktadır. Bu nedenle dosya masrafsız kredi veren bankalar bularak kredi başvurularınızı o bankalar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar arası uygulama farklılıkları bulunmaktadır. Dosya masrafı tahsis etmeyen bankalar arasında Ziraat Bankası, Finansbank, Garanti, İng Bank ve Halk Bankası yer almaktadır. Diğer bankalar da zamanla bu uygulamaya dâhil olacaklarını açıklamışlardır.

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Masrafsız Kredi Ve Bankalar
Devlete ait olan Ziraat Bankası masrafsız kredi uygulamasına geçen ilk bankalar arasında yer almaktadır. Kredi başvurularında herhangi bir masraf ve sigorta bedeli tahsis etmeksizin kredinizi kullanabilme hakkı tanınmıştır.

Dosya masrafı ödemek istemeyenler için oluşturulmuş masrafsız tüketici kredisi kampanyası revaçta olan krediler arasındadır. Garanti bankası da dosya ve sigorta bedeli ödemesi talep etmeksizin 15000 TL ve üzeri kredi imkânı sunulmaktadır. Ancak bu kredi kampanyası sadece bireysel ihtiyaç kredilerinde geçerlidir.

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Finansbank’ın oluşturmuş olduğu dosya masrafsız kredisi istenilen miktarlara kadar verilmekte ve 48 vadeye kadar da ödeme kolaylığı sunulmaktadır. Bu bağlamda daha tercih edilebilir gibi gözükmektedir. Halkbank dosya masrafsız kredi sağlama noktasında diğer bankalardan farklı olarak konut kredisini de kampanya arasına katarak Dost Konut Kredisi adı ile oluşturarak ev almak isteyenlere de kolaylık sağlanmaktadır. İng Bank kendi bünyesinde uygulamayı biraz farklı hale getirerek 9000 TL kredi alımlarında taksitli destek hesabı adı altında 1000 TL dosya masrafsız kredi vermektedir.

Gerek ihtiyaç, gerekse konut ve taşıt kredilerinde banka müşterilerinin karşısına çıkan dosya masrafı çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Zaten zor durumda olduğu için bankanın kapısını çalan, iyi de bir faiz oranıyla borçlanan müşterilerin birde dosya masrafı için 500 TL’ye varan ücretler ödemesi çoğu kişi tarafından adil bulunmuyor. Ancak tamamen hava parası olarak alınan bu masraf yasal olduğu için yapacak hiçbir şey yok. Tabii dosya masrafsız kredi veren bankaların kapısını çalmaktan başka.

Aşağıda yer alan bankalar, dosya masrafsız kredi vermelerinden ötürü çoğu kredi kullanıcısının gözdesi konumunda.

Ziraat Bankası Dosya Masrafsız Kredi

Devletin büyük oranda hissedarı olduğu Ziraat Bankası, 15 bin TL’ye kadar olan ihtiyaç kredisi başvurularında müşterilerden hiçbir şekilde dosya masrafı almıyor. Bu kredinin geri ödeme takvimi ise tüm ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi 48 ay vade ile sınırlı. Aylık faiz oranı ise yüzde 1,32’den başlar, ancak müşterilerin kredi notu çok yüksekse pazarlık yaparak bu oranı daha da düşürebilmesi mümkündür.

Burada dikkat edilmesi gereken tek husus, Ziraat Bankası’nın dosya masrafsız krediyi verirken hayat sigortası şartı koşması. Bunun için yıllık 50 ila 100 TL arasında değişen bir sigorta masrafını gözden çıkarmak gerekiyor.

Kredi başvurusunda bulunmak isteyen müşteriler, gelir belgelerini göstermek ve form doldurmak için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilirler.

Denizbank Dosya Masrafsız Kredi

Oldukça cüz’i miktarlardaki kredileri faizsiz ve dosya masrafsız vermesiyle bilinen Denizbank, bu sayede müşteri sayısını arttırmayı hedefliyor. Yalnızca ihtiyaç kredisinde geçerli olan dosya masrafsız ve faizsiz kredi uygulamasından faydalanmak için Denizbank müşterisi olmak şart.

2 adet otomatik fatura ödeme talimatını (Doğalgaz, su, elektrik, internet, cep telefonu vs.) Denizbank hesabınız üzerinden oluşturduktan sonra hiçbir faiz ve dosya masrafı ödemeden 1000 TL ile 1500 TL arasında değişen miktarlarda ihtiyaç kredisinden faydalanabilmeniz mümkün. Ayrıca oluşturulan fatura ödeme talimatlarının 12 ay boyunca aktif olması da gerekiyor.

Evet, banka tarafından vaat edilen masrafsız kredi miktarı biraz düşük gelebilir. Ancak masrafsız ve faizsiz olması gibi avantajlarını yabana atmamakta fayda var.

Şekerbank Dosya Masrafsız Kredi

İsminden de anlaşılacağı üzere daha çok tarım emeklisi ve şeker pancarı üreticisi çiftçiler tarafından tercih edilen Şekerbank, son dönemde emekli müşterileri için geliştirdiği dosya masrafsız kredi ürünleriyle gündeme geldi. Buna göre e-Devlet portalına giriş yaparak emekli maaşını aldığı banka hesabını Şekerbank şeklinde güncelleyen emekliler, hiçbir şekilde dosya masrafı veya faiz ödemeden 2400 TL miktarındaki ihtiyaç kredisinden faydalanabiliyorlar.

2400 TL için “hiç yoktan iyidir” diyebilmek mümkün, üstelik masrafın yanı sıra faiz de yok. Tek yapılması gereken 24 aya varan vade içinde bu borcu olduğu gibi geri ödemek. Tüm bunlara ek olarak maaş hesabını Şekerbank’a taşıyan emeklilerden hesap işletim ve havale ücreti alınmaması da cabası.