Bankalar ihtiyaç kredisi faiz oranları ile zaten kredi kullanan kişilerden yüksek tutarlarda para kazanmakla beraber aynı zamanda kredi dosya masrafı tahsil ederek bu kazançlarını arttırmaktadır. Kullanılan kredi türüne ve kredi miktarına bağlı olarak değişmekle beraber bu tutar bazen bin lira seviyesini bile geçebilmektedir.

Bu nedenle dosya masrafsız kredi kullanımı tüketicinin böyle bir ek masraftan kurtulması açısından çok önemlidir. Bankalar dönem dönem kredi kampanyaları düzenlemekte olup bu kampanyalar ile dosya masrafsız kredi kullanma imkanı sunulmaktadır. Yine normal dönemlerde dosya masrafsız kredi veren bankalar bulunmakla beraber bu bankaların uygulamış oldukları kredi faiz oranları daha yüksek tutulmaktadır.

Yani dosya masraflı ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,35 olursa dosya masrafsız ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,40 olarak uygulanmakta ve bu sayede bankanın elde ettiği gelir yine toplam tutar baz alınırsa ayn olmaktadır. Çünkü her yıl sonunda rekor oranlarda kar açıklayan bankaların en büyük gelir kaynakları kullandırdıkları krediler ve bu kredilerden kazandıkları faiz ile dosya masraflarıdır. Ancak dönem dönem düzenlenen kampanyalar ile bankalar gerçekten masrafsız kredi kullanımına izin vermektedir. Özellikle de yılbaşı kredi kampanyaları ve bayram kredisi gibi özel kampanyalar ile bankalar kendi aralarında yaşadıkları yüksek rekabet nedeni ile tüketicilere cazip fırsatlar sunmaktadır.