Açılan mahkeme dosyalarının tümünün tüketiciler lehine sonuçlanmasına rağmen bankalar dosya masrafını ödeme konusunda hala deyim yerindeyse işi yokuşa sürmeye devam etmektedir. Tüketicilere çıkarılan en büyük zorluklardan biride kesilen dosya masrafı tutarını gösteren dekontu almaktır. Bu dekont mutlaka dosya masrafını geri alma dilekçesi ile beraber ilgili makamlara teslim edilmelidir.

Yine kişinin ne kadarlık bir tutar için dava açacağını bilebilmesi için bu dekonta sahip olması gerekir? Peki, “dosya masrafının ne kadar olduğunu nasıl öğrenebilirim?” diye soranların yapmaları gerekenler nelerdir. Bunlardan ilki kesinlikle hemen internet şubesi için kullanıcı adı ve şifresi edinmektir. İnternet şubesi üzerinden kredi hesabınıza ulaşarak bu hesaptan yapılan işlemleri görüntüleyebilir ve kendi dekontunuzu bastırabilirsiniz. Bunun yanı sıra kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise bankadan bu dekontu dilekçe ile talep etmektir.

Bunun için kredi kullandığınız banka şubesini kimlik belgeniz ile ziyaret ederek bu belgeyi istediğinizi sözlü olarak beyan edebileceğiniz gibi bir dilekçe yazarak yazılı olarak isteme hakkınızda bulunmaktadır. Bankaların büyük bir bölümü bu dekontu vermek için fahiş bir dekont ücreti talep etmekte olup bu ücret için dava açan kişilerin de bu ücreti alma hakları bulunmaktadır.