Paraya olan ihtiyacın artması aynı zamanda geleceğe karşı duyulan endişe sebebi ile yatırıma gidilmesi durumda hangi yatırım aracının daha karlı olduğu ile ilgili de şüphelere düşebiliyoruz. Hangi yatırım aracının daha karlı olduğu konusunda en çok kafamızı karıştıran elbette en güçlü para birimi dolar ile Avrupa ortak para birimi olan Euro arasında kafalar karışıyor. Bu iki parasal dönüşümde ayrıca yatırımcıların her daim yüzünü güldürmeyi başaran altın da giriyor. Yatırımınızı altın, dolar ya da Euro arasında hangisinden yana kullanacağınızı bilemiyorsanız ve geleceğe güvenle bakmak istiyorsanız yatırım araçları ile ilgili olarak seçiminizde yol gösterecek olan yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yatırım araçları içinde yer alan dövizler ve altın piyasası ile ilgili bilgileri sizin için derledik.

Yatırımımı Altına mı Yapsam?

Yatırım araçları içinde yıllardır en çok kullanılan ve yastık altı tabirinin doğum sebebi olan altın bilinen en eski yatırım araçlarının içinde yer alıyor. Yatırımcılarında çoğunlukla yüzünü güldürmeyi başarıyor. Altın merkez bankalarının elinde sürekli olarak rezerv olarak bulunduğunda dolayı güvenli liman olarak kabul ediliyor.2013 yılı ve sonrasında yaşanan dalgalanmalar ile yatırım da büyük düşüşlere ve hüzne sebep olan altın dalgalanması birçok yatırımcı için tercih edilmese de hala yatırım aracı olarak altından vazgeçmeyenlerde bulunuyor.

Altın yatırımı yapmak isteyenler için önemli bir tavsiye ki alınacak olan altının 24 ayar olmasıdır. 24 ayar olan altını değeri kolay kolay düşmez. Aynı zamanda yatırım için alınan herhangi bir altından bahsediliyor ise işçiliği en az olan altın seçiminin yapılması satarken yaşanan büyü farklılığında önüne geçecektir.

Altın piyasasında değişim genel olarak sık yapılmaz. Yatırım amacı ile altını satın alan yatırımcı bu altınları yıllar sonra bozdurduğu için satın aldığı fiyatın son derece üstüne de bozdurabiliyor.

Yatırımımı Dolara mı Yapmalıyım?

Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi olan dolar en güçlü para birimi olarak biliniyor. Özellikle altının değer kaybetmesi ve sert dalgalanmaları yaşadığı dönem içinde dolarda gözlemlenen yükseliş yatırımcıların kafasında acaba dolara mı yatırım yapılmalı, sorusunu getirdi. Fakat altın ile dolar arasındaki dalgalanmayı gören uzmanlar çift yönlü işlem özelliğine sahip yatırım araçları olarak her ikisinin birleşimi ile işlem görülmesini tavsiye ediyorlar. Altın dolar üzerinden işlem görmekte olup hem değer kaybeden hem de değer kazanan yatırım araçlarının kazanç elde edeceği savunuluyor. Altın değer kaybederken yükselen dolay kuru ile altın elden çıkarılıp dolara yönelme olurken aksi durumda da terci yapılacak olan işlem ile fayda elde edilmiş oluyor.

Döviz kurlarında piyasayı yakın markaja almak son derece önemli olup tüm değişimleri ve dövizi nasıl etkileyeceğini bilmek gerekir. Dövizin bu dalgalanmasından faydalanarak doğabilecek olan zararı kara dönüştürebilir ve gerekli olan işlemin kolaylıkla yapılmasını da sağlayabilir.

Yatırımı Euro ile mi Yapmalı?

Avrupa’nın para birimi olarak hayatımıza giren Euro uzun zaman boyunca birçok siyasi ve idari spekülasyonlar sonucunda etkilerden zarar gördü. Dalgalarsam şekliden görülen değişilmeleri gerçekleştiğinde ise Euro kazanç getirmeye ve karlı yatırım aracı olarak kendini göstermeye başladı.

Döviz piyasası yatırım uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli detay piyasa takibinin iyi yapılmasıdır. Bazı beklentilerin yapılacağını öngörmek bu sayede yaşanacak olan yükselişe işaret ederken en güçlü ve en yaygın olan döviz olma durumu ile karşılaşılabilir. Bu durumda ise öngörüde bulunan yatırımcı elbette kazanç elde etmenin faydasını da hayatı içinde yaşamaktadır.