Kredi kartı kullanımında ülkece tam bir fiyaskoyuz. Sanki ay sonunda geri ödenmeyecekmiş edasıyla yapılan harcamalar, kart limitini son kuruşuna kadar harcamak, alışverişleri uzun uzun vadelere taksitlendirmek derken tüketicilerin büyük bir bölümü kredi kartı kullanımında çıkmaz bir yola giriyor. Ne yazık ki bu yola girdikten sonra da geri dönüş bir hayli zor oluyor. Kredi kartının borcunu bir şekilde kapatıp kartı da kırıp atmadan bu kısır döngüden çıkılamıyor.

Bütçeye ciddi anlamda zarar veren, gereksiz harcamaların büyük oranda artmasına neden olan aslında kredi kartları değil, tüketicinin ta kendisi. “Kart bilinci” bu noktada oldukça önemli. Kredi kartınızı ilk elinize aldığınız andan itibaren her türlü harcamanız için bu kartı kullanmak en çok yapılan yanlışlardan biridir. Normal şartlarda tüketim ihtiyaçlarınızı karşılayan finansal bir destek olarak kredi kartı aslında oldukça faydalı bir üründür. Peki, kredi kartlarının asıl amacına hedef etmesi için bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı nasıl olunur?

Kredi Kartı Limiti/Gelir Oranı

Bankalar her ne kadar size gelirinize oranla makul bir kredi kartı limiti verse de, zaman içinde bu limiti arttırmak sizin elinizde. Limiti yüksek bir kredi kartı potansiyel bir bomba adayıdır. Geliriniz yüksek değilse ve hali hazırda ödemeye devam ettiğiniz borçlarınız ya da kredileriniz varsa, kredi kartı limitinizi de ona göre kullanmanızı, doğru bir bütçe planlaması yapmanızı öneriyoruz. Yaptığınız harcamaların gelirinizi aşmamasına özen göstermelisiniz.

Düzenli Borç Ödemesi

Kredi kartı borçlarınızı her ay düzenli ödemeye ve borçları biriktirmemeye özen gösterin. Dönem borcunun tamamı yerine asgari tutarı ödediğinizde yalnızca borcu ertelemiş olursunuz. Bu da kısır bir kredi kartı döngüsüne girmenize neden olur. Kartınıza aylık faiz işletilir ve bu böyle gider. Dolayısıyla, bilinçli kredi kartı kullanıcısı olmak için borçları zamanında ve düzenli ödemek oldukça önemli.

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olur?

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olur?

Borcu Borçla Kapatmayın

Kredi kartı kullanıcılarının en çok yaptığı yanlışlardan biri borcu borçla ödemektir. Bir kredi kartınızın borcunu diğerinden nakit avans çekerek kapatmak, diğerinin ödeme günü geldiğinde de bir diğerinden borçlanmak anlamına geliyor. Bu da yine yukarıda söylediğimiz gibi bir kısır döngünün içine girmenize neden oluyor. Dolayısıyla kredi kartı kullanırken bütçenizi aşmayacak bir planlama yapmalısınız.

Kredi Kartı Ücretsiz/Hediye Değil

Tüketicilerin kredi kartı kullanımında yaptığı en büyük yanlışlardan biri kredi kartını sanki bir hediye ya da ücretsiz bir ürünmüş gibi kullanmaktır. Sanki ay sonunda borcu ödeyecek olan siz değilmişsiniz gibi yaptığınız harcamalar, kredi kartı borçları ile başınızın derde girmesine neden olur.

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olur?

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olur?

Fazla Taksitten Kaçının

Kredi kartını bir aylık bir kredi gibi düşünmeli dolayısıyla tutarlı bir şekilde kullanmalısınız. Kredi kartınız ile yaptığınız taksitli harcamalar taksit bitene kadar kart limitinizi etkiler.

Nakit Para Taşıyın

Kredi kartı kullanıcılarının büyük bir bölümü, nakit para ile daha bilinçli bir şekilde alışveriş yaptıklarını söylüyorlar. Kredi kartı ile alışveriş yaptıklarında ise harcamalarını kontrol etmekte zorlanıyorlar. Bilinçli ve doğru bir kredi kartı kullanıcısı olmak istiyorsanız yanınızda nakit para taşıyın ve mecbur kalmadıkça harcamalar için kredi kartı kullanmayın.