Anlık, eğlence dolu ve geleneksel bankacılık ücretlerinin dışındas tutulan bir ödeme sistemi kurmaya karar veren Billy Markus ve Jackson Palmer ismindeki yazılım mühendisleri tarafından icat edilen bir kripto paradır. Dogecoin’in logosunda ve isminde bulunan ve popüler dogecoin nedir? Doge olarak bilinen bir Shiba Inu cinsi köpek vardır.

Dogecoin’in Diğer Coinlerden Farkı Nedir?

Litecoin tabanlı olan dogecoin nedir? Elektronik para birimi 6 Aralık 2013’te tanıtılmasının ardından 5,4 milyar dolar piyasa değerine ulaşarak herkesi şaşırtmıştır. Dogecoin Aya doğru olarak Türkçe’ye çevrilen ‘To the moon’ sloganıyla bilinmektedir. Şaka amacıyla üretilen bir coin 50 cent seviyelerine çıkarak tüm dünyayı şaşırtmayı başarmıştır.

Dogecoin Nasıl Alınır?

Dogecoin almak için Paribu ya da Binance gibi kripto para borsalarında hesap oluşturmanız gerekmektedir. Türkiye’de bu parayı kullananların çoğu yerli kripto para borsası Paribu üzerinden işlem yapmayı tercih etmektedir. Öncelikle Binance TR veya Paribu sayfasından bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesabınızı kimlik bilgileriniz ile onaylamanızın ardından yatırım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Paribu ile Doge yatırmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • Paribu hesabınıza girerek Cüzdan menüsüne tıklayın ve coinlerden Dogecoin’i seçin.
  • Açılan ekran üzerinden Doge Yatır menüsünü seçerek QR kod adresinizi taratın
  • Cüzdan adresinizi mutlaka ikinci kez kontrol etmeniz bu aşamada önerilir.
  • Onayınızın ardından işleminizi Cüzdan menüsü üzerindeki Transferler seçeneği üzerinden takip edebilirsiniz.

Transferiniz blok zincirdeki madenci onaylarını aldıktan sonra Paribu hesabınızda Dogecoin olarak görünecektir ve sonrasında alım satım işlemlerini dilediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Lirası ile Dogecoin Alınır mı?

Paribu hesabınıza Türk Lirası gönderimi yaptıktan sonra kolaylıkla Dogecoin alımı yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise Paribu hesabınıza sadece kendi adınıza ait banka hesaplarınızdan Türk lirası gönderimi yapabileceğinizdir.

Banka hesap adınız ile Paribu hesap adınız arasında isim farklılığı olması durumunda transferinizin ücreti hesabınıza iade edilir. Aynı zamanda kredi kartı veya ATM kullanılarak yaptığınız işlemler ve banka şube gişelerinden yaptığınız işlemler ile ortak hesap kullandığınız kişilere ait banka hesaplarınızdan gönderilen işlemler de iade edilen işlemler arasındadır.

Paribu hesabınıza TL yatırmak için yapmanız gerekenler;

  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Cüzdan menüsüne tıklayın,
  • Açılan ekranda karşınıza gelen TL yatır seçeneğini seçin
  • Alıcı unvanı ve IBAN bilgilerini yazın,
  • Her işleminizde Türk Lirası yatırma işleminizde para yatırmanız için size verilen IBAN bilgilerinizi kontrol ederek ve yalnızca TL yatırma ekranında yazılan IBAN numarasına gönderin.

Hesabınızın bulunduğu Akbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Fibabanka veya Yapı Kredi bankaları ile TL yatırma ve çekme işlemlerinizi 7/24 yapabilirsiniz. Diğer tüm bankaların işlemlerinde kendi EFT kurallarına göre işlem yapabilirsiniz.

Dogecoin Mining Nasıl Yapılır?

Dogecoin mining işlemi yapabilmek için 8gb kapasiteli en az bir adet ekran kartına ihtiyacınız vardır. Bilgisayarınıza indireceğiniz Doge mining yazılımı üzerinden cüzdan ayarlarınızı yaparak kolay bir şekilde Dogecoin kazanmaya başlayabilirsiniz.

Dogecoin Rekora Koşuyor

Dogecoin nedir? Her ne kadar bir altcoin olarak geçse de Elon Musk tarafından ciddi bir destek görmektedir. Özellikle Tesla firmasının son zamanda yaptığı Dogecoin ile Tesla satalım mı? Anketinin ardından bir artış ivmesi yakalayan coin yeterli yükselişi şimdilik sürdürememiştir. Özellikle Dogecoin’in geliştirilmesi için Tesla mühendislerini görevlendirdiğini açıklayan Elon Musk uzun vadede bu coinin ciddi yükselişi için elinden geleni yapmaktadır.