Dijital bankacılık hemen hemen hepimizin her gün kullandığı fakat adını pek bilmediği bir bankacılık sistemidir. Bu bankacılık sistemine aynı zamanda şubesiz bankacılık adı da verilmektedir. Dijital bankacılığın en önemli özelliği işlerimizi birkaç tıklama sonucunda yapabilmemizdir.

Dijital Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Akıllı telefonumuza indirdiğimiz bankacılık uygulamaları sayesinde hemen hemen tüm işlerimizi şubeye gitmeden gerçekleştirebiliriz. Dijital bankacılık aslında rahatlık, banka işlemlerine daha az zaman harcamak ve işlemleri daha hızlı yapmak anlamlarına gelmektedir. Üstelik işlemlerimizi sadece akıllı telefonlarımızdan değil tabletlerimizden ve bilgisayarlarımızdan da yapmamız mümkündür.

Bilgisayarlarımızda işlem yapabilmek için tarayıcımızı açmamız ve bankamızın websitesi üzerinden internet bankacılığına girmemiz yeterlidir. İnternet bankacılığı sayesinde Havale, EFT yapabiliriz. Ayrıca hesaplarımız arasında para transferleri gerçekleştirebilir, faturalarımızı ödeyebiliriz. Sadece faturalarımızı değil kredi kartı ekstresi gibi daha pek çok ödemelerimizi bu şekilde yapabiliriz.

Dijital Bankacılık Nasıl Kullanılır?

Dijital bankacılık bize daha kolay bankacılık hizmeti sunar. Dijital bankacılık akıllı telefon, tablet ve bilgisayar aracılığıyla aldığımız bankacılık hizmetlerinin genel adıdır. Yani bankanın bize sunduğu her türlü iOS, Android ve Windows Phone bankacılık uygulamaları ile internet bankacılığı hizmetleridir. Bu bankacılık hizmetleri hem müşterinin daha hızlı ve kolay bir şekilde hizmet almasını sağlar hem de bankanın şube giderlerini azaltır.

Bankaların çoğu akıllı telefon uygulamalarını daha çok öne çıkarmaktadırlar. Hemen hemen her banka, müşterilerine, hemen hemen her türlü bankacılık işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlayan uygulamalar sunaktadır.

Bu uygulamaların daha çok kullanılmasını sağlamak için de uygulamaya giriş yapıp işlem gerçekleştirdiğimizde bize çekiliş hakkı, indirim, ödül ve benzeri hediyeler vermektediler. Bunun nedeni uygulamayı daha çekici, avantajlı ve bol fırsatlı gösterme çabasıdır.

Dijital bankacılığın aynı zamanda şubesi bankacılık olduğunu söylemiştik. Dijital bankacılık zamanla şubesi bankacılığı ortaya çıkarmıştır. Yani bu bankacılık sistemi sayesinde hemen hemen her türlü işlemin yapılması bankaları şube olmadan bir bankacılık hizmeti verme yoluna doğru hızla itmiştir.

Bankalar şubesiz bankacılık adı altında yeni bir hizmet sunmuş ve bu hizmeti de bankanın bir yan kolu gibi düşünmüşlerdir. Örneğin TEB bu alana CEPTETEB ürünü ile girmiştir. Finansbank ise Enpara adı altında bir şubesiz bankacılık hizmeti sunmuştur. Diğer bankalar da yüksek ihtimalle yakın zamanda şubesiz bankacılık ürünlerini müşterilere sunacaklardır.

E-ticaret sitelerinin de ortaya çıkması sonucunda insanlar artık evden daha az çıkmakta ve tüm işlerini evlerinden ya da iş yerlerinden halletmektedirler. Hatta sanal marketlerin de ortaya çıkması sonucunda artık gerekmedikçe evden çıkmamaktadırlar.

Nasıl olsa tüm siparişler, yemekler, mutfak alışverişleri, kıyafetler, kitaplar ve daha fazlası kargoyla kapıya kadar gelmektedir. Dijital ve şubesiz bankacılığın hızlı şekilde yaygınlaşmasının nedeni budur.