İçindekiler

Devlet fabrika kurma desteği ile işsizliğin önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Devlet son yıllarda girişimcilerin önünü açmakta ve onların iş yeri açmasını desteklemektedir. Son olarak en çok merak edilen konu fabrika kurma desteğidir. Fabrika kurma desteği hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Devlet, fabrika kurma desteği ile son zamanlarda pek çok girişimcinin önünü açmayı ve işsizliğin önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla 2018 yılında girişimcilere fabrika kurma desteği verileceği duyurulmuştur. Bu destek, her alanda istihdam kampanyası kapsamında verilmektedir.

Her alanda istihdam kampanyası sayesinde iş yeri açmak isteyen girişimcilere ve esnaflara hibe ve faizsiz kredi verilmektedir. Ayrıca bu desteklerden çiftçiler, hayvan yetiştiricileri ve girişimci kadınlar da faydalanabilmektedirler. Organize sanayi bölgelerinde fabrika açmak isteyen girişimcilere devlet destek vermektedir. Böylece fabrikada yüzlerce işçiye iş imkânı sağlanacaktır.

Kosgeb Hibe Kredisi

Girişimciler son yıllarda devletten aldıkları hibelerle yani geri ödemesiz kredilerle iş yerlerini açtılar, iş yerlerine gerekli makineleri, araç ve gereçleri aldılar. Ayrıca KOSGEB’in sunduğu hem 50 bin TL hibe hem de 100 bin TL faizsiz kredi desteği ile iş yeri açma hayâllerini gerçekleştirdiler. Bu sayede istihdam artışı oldu ve kadın girişimciler de iş hayatında yer almaya başladı.

Bilim ve Sanayi Bakanlığı fabrika kurma desteği sayesinde işsiz vatandaş sayısını azaltmayı hedefliyor. Ancak bakanlığın elbette tek hedefi yok. Hedefler arasında yurt dışından ülkeye döviz akışını sağlamak ve ihracat gerçekleştirerek yerli ekonomiye can vermek ve yerli üretimi artırmak da var.

Devletin girişimcilere sağladığı fabrika kurma desteği anahtar teslim fabrika projesi şeklinde verilmekte. Bu sayede proje ülkemizde çok sayıda fabrikanın kurulmasının önünü açmakta. Devlet son zamanlarda yaptığı planlara göre fabrika sahaları oluşturabilmek için hazine arazilerini kullanmayı planlıyor.

Vergi İndirimi Olucak mı ?

Girişimcilerin fabrika açmakla ilgileneceği düşünülüyor. Üstelik devlet girişimcilerin fabrika açmakla ilgilenmesini sağlamak için vergi indirimi yapacağını da belirtiyor. Bunun için bulunan çözüm son derece basit. Eğer fabrika gelişmiş bölgelerden birinde açılırsa bu fabrikadan gelişmiş bölge vergisi değil az gelişmiş bölge vergisi alınacak. Hatırlayacağınız üzere 2017 yılının Eylül ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı fabrika kurma desteği ile ilgili bir açıklama yapmıştı.

Bakan, açıklamasında fabrika kurma desteği için oluşturulan anahtar teslim fabrika projesinin üç ay içinde uygulanmaya başlayacağı müjdesini vermişti. Bu yüzden girişimciler şimdi söz konusu projeden yararlanmak istiyorlar. Şimdiye kadar proje hakkında bilinenler fabrikaların hazineye ait arsaların üzerine inşa edilmesi ve anahtarın girişimciye teslim edilmesinden ibaret.

Girişimci fabrikayı teslim aldıktan sonra üretimi gerçekleştirmek için gerekli olan makineleri ve teçhizatları alacak. Bunları kendi imkânlarıyla alarak fabrikanın eksiklerini tamamlayacak. Yani makinelerin ve teçhizatın masraflarını devlet karşılamayacak.

Anahtar teslim fabrika projesinin öncelikle 23 ilde başlatılması ve bu proje sayesinde 800 bin kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Ancak bu kapsamda KOSGEB gibi hibe kredi ya da faizsiz kredi desteği verilmesi söz konusu değil.