Çok sık karşımıza gelen yeni yapılandırma işlemleri, vatandaşın borcunu rahat ödemesi için fırsat oluşturuyor. Birikmiş borçların faizini ve cezasını silerek vatandaşa kolaylık getiren Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, bu sayede birikmiş borçları daha kolay tahsil etme yoluna gidiyor.

Vergi prim ve trafik cezası gibi borçların yanı sıra, su parası borcunun düzenlemeye girmesi, vatandaşı harekete geçirmiş durumda. Örnek olarak 2016 yılının nisan ayında 844 olarak kesilmiş ve bugün 1435 liraya ulaşmış olan bir trafik cezasının, yapılandırma ile birlikte 590 lira faizi silinecek, ödenmesi mümkün olacak. Bu şekilde indirimlerin borcu olan vatandaşlar için iyi bir fırsat olduğunu söylemek mümkün.

Devlet, Vergi İndirimi İle Birlikte Tahsilatı Çoğaltıyor

Tahsil edilememiş vergi ve prim borçlarının devlet kasasına girmediğini biliyoruz. Özellikle yüksek faizler ve eklenen cezalar, vatandaşın borcunu ödemesinde büyük bir engel oluşturabiliyor. Son dönemde yapılan yeni yapılandırma çalışmaları ve vergi indirimi, vatandaşın borcunu ödemesine katkı sağlıyor. Faiz ve ceza gibi önemli bir yükten kurtulan vatandaş, aynı zamanda borcunu ödüyor, devletin kasasına da önemli oranda para girişi sağlanıyor.