Devlet evlenmek isteyen ve fakat yeterince nakdi olmayan kişilere düğün kredisi ya da çeyiz parası adı altında destek vermektedir. Bu kredi hem faizsiz hem de bir yıl ertelemelidir. Krediyi almak için bankaya başvuru yapmanız gerekir. Ancak başvuru yapmak için de sağlamanız gereken koşullar vardır. Devlet bu desteği evlenmek isteyen çiftlerin hepsine vermemektedir.

Devlet Destekli Düğün Kredisi Nedir?

Devlet destekli düğün kredisi devlerin 2016 yılında vermeye başladığı kredidir. Bu kredi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının yaptığı iş birliği sonucunda verilmektedir. Ancak kredi daha çok evlenmek ve düğün yapmak için gerekli ve yeterli nakit paraya sahip olmayan kişilere verilmektedir. Yani bankadan kredi alamıyorsanız evlilik ve düğün masraflarını karşılayamıyorsanız bu desteği alabilirsiniz.

Devlet destekli düğün kredisini alabilmeniz için sağlamanız gereken koşullar şunlardır:

  • Başvuru yaptığınız sırada 24 yaşınızdan gün almamış olmanız
  • Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ağır cezalardan biriye cezalandırılmanıza neden olacak herhangi bir suç işlememiş olmanız
  • Evlenmek ve düğün yapmak için gerekli ve yeterli nakit paraya sahip olmamanız
  • Devlet Destekli Düğün Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekli düğün kredisi başvurusunu yapmanız için bankaya başvurmanız gerekir. Bu başvurunuzu yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başvurunuzu inceleyecek ve gerekli koşulları sağlamanız durumunda başvurunuzu onaylayacaktır. Bu aşamadan sonra bankada bir çeyiz hesabı açmanız şarttır.

Bankada çeyiz hesabınızı açtıktan sonra yapmanız gereken uzun soluklu işlemler vardır. Bu işlemler çok sabırlı olmanız gerektirmektedir. Çeyiz hesabınızı açtıktan sonra hesabınıza her ay para yatırmanız şarttır.

Her ay en az 100 TL en fazla 1000 TL yatırmanız gerekmektedir. Üstelik bu işlemi en az üç yıl en fazla beş yıl yapmanız şarttır. İsterseniz yatırmanız gereken tutarı her ay değil üç ayda bir de yatırabilirsiniz. Bu durumda hesabınıza üç ayda bir en az 300 TL en fazla 3000 TL yatırmanız gerekecektir.

En az üç yıllık ve en çok beş yıllık sürenin sonunda devlet size düğün kredisi desteğini verecektir. Ancak destek alabilmeniz için çeyiz hesabınıza en az üç yıl boyunca para yatırmanız şarttır. Devletin vereceği bu desteğin tutarı aşağıda sıraladığımız şekilde olacaktır.

  • Çeyiz hesabınıza üç yıl boyunca para yatırmanız durumunda devlet size hesabınızda biriken paranın yanı sıra 4223 TL verecektir.
  • Çeyiz hesabınıza dört yıl boyunca para yatırmanız durumunda devlet size hesabınızda biriken paranın yanı sıra 4751 TL verecektir.
  • Çeyiz hesabınıza beş yıl boyunca para yatırmanız durumunda devlet size hesabınızda biriken paranın yanı sıra 5000 TL para verecektir.

Aldığınız krediyi düğünden bir yıl sonra iki yılda faizsiz olarak ödersiniz.