Devlet memurlarının işten çıkma gibi bir durumları olmadığı ve maaşları da yüksek olduğu için bankalar genelde devlet memurlarına kredi verme konusunda çok daha istekli davranmaktadır. Hatta bankaların büyük bir bölümü devlet memurlarına özel kredi paketleri hazırlayıp daha düşük faiz oranları ile daha cazip koşullar altında kredi kullanmalarına olanak sağlamayı tercih etmektedir.

Devlet memurlarına kolay kredi veren bankalar bulunmakta olup burada kişinin devlet memuru olmasının yanı sıra aynı zamanda sahip olduğu kredi notu ortalaması da önem kazanmaktadır. Kredi notu düşük olan devlet memurlarının kredi kullanma şansları ise başvuruda bulundukları kredi tutarına göre belirlenmektedir. Ancak özel sektörde ücretli çalışan bir kişi ile devlet memuru olan aynı not ortalamasına sahip olan kişilerin kredi onayı almaları çok daha kolaydır.

Ziraat Bankası devlet memuru kredileri konusunda rakiplerinden bir adım öne çıkarken yine Yapı Kredi memur kredileri paketi konusunda oldukça iddialı olan bankalar arasında bulunmaktadır. Halkbank devlet memuru kredisi ise düşük kredi faiz oranları sayesinde rakiplerinden ayrılarak daha fazla talep görmeyi başarmaktadır. Memura kredi kampanyaları 2016 yılında artarak devam etmeyi sürdürürken kampanyaları inceleyen kişilerin kredi faiz oranları kadar memura kredi hesaplama işlemlerinde bankaların talep ettikleri kredi dosya masrafı gibi ekstra giderleri de hesaplamaya dahil edilmelidir. Ancak bu şekilde en uygun kredi paketini sunan bankanın belirlenmesi mümkün olacaktır.