Devletin düğün kredisi verip vermediği evlilik ve düğün hazırlıkları yapan kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızda bulmanız mümkündür. 

Düğün yapmak ve evlenmek çok masraflı ve zahmetli bir iştir. Bu nedenle yeterince nakit parası ya da bir birikimi olmayan çiftler evlenmekte çok zorluk çekmektedirler. Bunun yanı sıra bankadan düğün kredisi ya da evlilik kredisi çekemeyen çiftler çeyiz alamamakta ve ev kuramadıkları için evlenememektedirler. Devlet 2018 yılında bu soruna bir çözüm getirmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında yapılan anlaşma sonucunda evlenmek isteyen çiftlere faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredi verilmesi konusunda karara varılmıştır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet düğün kredisi veriyor mu sorusuna evet veriyor şeklinde yanıt verebiliriz. Devlet evlilik kredisi vermektedir. Bunun adı devlet destekli evlilik kredisidir. Ancak bu kredi çeyiz parası olarak da bilinmektedir. Bu kredinin en önemli özellikleri kredinin faizsiz olması ve bir yıl ertelemeli olmasıdır. Yani bu krediyi aldığınız tutarda geri ödersiniz. Ayrıca krediyi aldıktan sonra düğününüzü yaparsınız ve krediyi ödemeye düğünden bir yıl sonra başlarsınız.

Devlet destekli evlilik kredisi çok avantajlı bir kredidir. Ancak herkese verilmemektedir. Sadece gerekli koşulları sağlayan kişiler bu krediyi alabilmektedir. Bu koşullar biraz zor ve zahmetli gibi görünse de sabırlı olmanız durumunda devletin verdiği bu parayı alarak güzel bir düğün yapabilir ve evlenebilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alma Koşulları

Devlet destekli evlilik kredisi alabilmek için her şeyden önce 24 yaşınızdan gün almamış olmanız şarttır. Ayrıca bankaya başvurmanız ve başvurunuzun kabul edilmesi durumunda bir çeyiz hesabı açmanız zorunludur. Bankaya başvurduğunuzda başvurunuz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından incelenir. Eğer koşulları sağlıyorsanız başvurunuz onaylanır.

Çeyiz hesabı açtıktan sonra yapmanız gerekenler çok sabır gerektirmektedir. Öncelikle bu hesabı açtıktan sonra en az üç yıl boyunca hesabınıza her ay en az 100 TL ve en fazla 1000 TL para yatırmalısınız. Bu hesabınıza üç yıl para yatırdıktan sonra devlet size 4223 TL öder. Siz de üç yıl boyunca biriktirdiğiniz paranın yanında bu 4223 TL parayı alarak düğün yaparsınız.

Çeyiz hesabınıza en az üç yıl para yatırmalısınız. Ancak isterseniz dört yıl ya da beş yıl boyunca da para yatırabilirsiniz. Çeyiz hesabınıza en fazla beş yıl boyunca para yatırabilir ve devletten en fazla 5000 TL para alabilirsiniz. Dört yıl boyunca para biriktirip çıkmak isterseniz biriktirdiğiniz paranın yanı sıra size 4751 TL para verilir. Beş yılın sonunda çıktığınızda biriktirdiğiniz paranın yanı sıra 5000 TL para alırsınız.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Geri Ödenir?

Devlet destekli evlilik kredisini aldıktan sonra bu parayı düğünden bir yıl sonra ödemeye başlarsınız. Kredi geri ödeme süresi 24 aydır. Ancak çocuk sahibi olursanız kredi geri ödemesini bir yıl daha ertelemeniz mümkündür.