Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi almak isteyen ve tavuk çiftliği kurmak isteyen kişilerin sayısı son zamanlarda artmaktadır. Bunun nedeni organik ürünlerin her geçen gün daha popüler hâle gelmesi ve satışın her geçen gün daha da artmasıdır. 

Organik ürünleri tercih eden kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Her ürünün ve her yiyeceğin doğalını bulmak isteyenler yumurtanın ve tavuğun da doğalını aramaktadır. Bu nedenle insanları tavuk çiftliği kurmaya yönelmişlerdir. Özellikle devlet tarafından tavuk çiftliği destek kredisi verilmesi de insanların bu alana yönelmelerinde etkili olmuştur. Organik salma tavukçuluk yapmak isteyen yani gezen tavuk yetiştirmek isteyen kişilere kurumlar destek vermektedirler. Ayrıca horoz, civciv, etlik piliç ve yumurta üretmek için kredi isteyen kişilere kredi verilmiştir. Bu krediler hem bankalar tarafından he de çeşitli kurumlar tarafından verilmektedir. Örneğin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı İl Müdürlükleri tavuk çiftliği kurmak isteyenlere hibe vermektedir. 2016 yılında kanatlı sektörüne giren kişilere bu doğrultuda 30 bin TL hibe verilmiştir. Bu amaçla söz konusu bakanlığa bağlı müdürlüklere başvurmanızda yarar vardır. Ayrıca tavuk çiftliği kurmak isteyenlere destek veren bankalar ve devlet kurumları hakkında bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi almak istiyorsanız bilmeniz gereken ilk şey bu krediyi KOSGEB’den alamayacağınızdır. Çünkü KOSGEB tavuk ve benzeri damızlık hayvan almanız için değil bu hayvanlardan elde ettiğiniz etleri işleyecek işletmeyi açmak ve bu işletme için gerekli araçları almanıza destek olmak amacıyla kredi vermektedir. Yani ürettiğiniz hayvanların kesilmesi, etlerin paketlenmesi ve satışa hazırlanması gibi aşamalarda ihtiyacınız olan makineleri almanıza KOSGEB destek olabilir. Ancak yetiştirme aşamasında sizin ihtiyacınız olan hayvanları alabilmeniz için destek alacağınız kurum KOSGEB değildir.

Devlet destekli tavuk çiftliği kredisini alabileceğiniz tek banka Ziraat Bankasıdır. Ziraat Bankası, devlet destekli tavuk çiftliği kredisine yıllık yüzde 0,5 oranında faiz uygulamaktadır ki bu oran son derece uygundur. Ancak elbette bankanın bu krediyi size vermesi için aradığı bazı koşullar vardır. Bu koşullar, yetiştirmeniz gereken en az tavuk sayısı ile ilgilidir. Yani tavuk çiftliği açabilmeniz için bankanın şart koştuğu sayıda  tavuğunuz olmalıdır. Ziraat Bankasının verdiği devlet destekli tavuk çiftliği kredisinin adı Devlet Destekli Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileridir. Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğine en az 10.000 adet, Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından Türkiye’de geliştirilmiş hatlarla yapacağınız damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde en az 1.000 adet, damızlık hindi yetiştiriciliğinde en az 5.000 adet, damızlık kaz, ördek ya da bıldırcın yetiştiriciliğinde en az 1.000 adet ve damızlık devekuşu yetiştiriciliğinde en az 100 adet hayvan yetiştirmeniz şarttır. Ziraat Bankasından söz konusu krediyi çekebilmeniz için bankaya çiftçi belgenizi, tapu kaydı ya da kira kontratı gibi tarımsal işletmenizi teşvik edici belgelerinizi, krediye karşılık teminatlarınızı gösteren belgelerinizi ve bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletme iseniz son üç yıla ait bilançonuzu gösteren belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir.