İçindekiler

Devlet destekli iş kurma kredileri yerli sermayenin artırılması ve girişimcilerin desteklenmesi amacıyla iş kurmak isteyen kişilere verilmektedir.  Devlet destekli iş kurma kredisi veren bankalar ve kurumlar hakkında bilgi almak ve bu kredileri nasıl alacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Günümüzde iş kurmak için maddî destek alabileceğiniz bankalar ve kurumlar vardır. Bu bankalar genellikle devlet bankalarıdır. Ancak diğer bankalar da bireysel krediler vererek iş kurmak isteyenlere destek olmaktadırlar. Eğer siz de kendi işinizi kurmak istiyorsanız devlet destekli iş kurma kredisi alabilirsiniz.

İşinizi kurmak için Ziraat Bankası’na, Halkbank’a, Vakıfbank’a başvurabilir bu bankalardan kredi desteği alabilirsiniz. Kredi almak için bireysel tüketici ve ihtiyaç kredisi alabileceğiniz gibi tüzel kişi olarak başvurup KOBİ kredileri de alabilirsiniz. Bunun hangisinin daha avantajlı olacağına bankayla görüşerek karar verebilirsiniz.

KOSGEB İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

İş kurmak isteyenleri destekleyen bankaları sıraladık. Şimdi de hakkında çok fazla soru sorulan KOSGEB’i konu alacağız. KOSGEB, girişimcileri, kendi işini kurmak isteyenleri ve iş yeri açmak isteyenleri desteklemektedir. Ancak bu kurumun verdiği destek ile bankaların verdiği destek arasında bir farklılık bulunmaktadır. Bu farklılık da desteğin verilme zamanıdır. Bankalardan iş kurmak için kredi aldığınızda bunu iş yerinizi açmadan önce alırsınız ve kullanırsınız.

KOSGEB’den destek kredisi almak istediğinizde iki seçeneğiniz vardır. Bunlardan biri 50 bin TL hibe kredisidir ki bu krediyi aldığınızda geri ödemezsiniz ancak bu kredi size harcamalarınızı yaptıktan sonra verilir. Diğer seçeneğiniz ise işletmenizin büyük olması nedeniyle 100 bin TL’lik faizsiz, iki yıl ertelemeli ve geri ödemeli kredi almaktır.

Çoğu kişi 50 bin TL hibe kredi almaktadır. Ancak dediğimiz gibi bu destek siz gerekli harcamaları yaptıktan sonra verilmektedir. Üstelik bu destekten bir miktar kesinti de yapılmaktadır. Ancak bu desteği almak da hi. kolay değildir. Öncelikle KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin yapıldığı tarihleri takip etmeniz ve öğrenmeniz gerekir. Sizin bulunduğunuz ilde ya da ilçede bu eğitimlerin ne zaman verildiğini öğrenmelisiniz.

KOSGEB Kredisi Şartları

Girişimcilik eğitimlerini almak için başvurmalı ve eğitimlere katılarak eğitimlerin sonunda girişimcilik sertifikanızı almalısınız. Bu eğitimi almanızın sebebi KOSGEB’den destek almak için girişimcilik sertifikasını almanızın gerekli olmasıdır. Ardından girişimcilik sertifikanız ve hazırladığınız iş planı ile destek almak için başvuru yaparsınız. Ancak elbette iş planınızı hazırlamanızın gerekli olmasının yanı sıra eğitimleriniz bittikten sonra şirketinizi kurmanız da gerekmektedir.

Şirketinizi kurarken sermayeyi cebinizden vermelisiniz. Ardından iş yerinizi açmalı ve gerekli araç gereçleri almalısınız. Bunu yaparken tüm harcamaları kendiniz yapmalı ve faturalarınızı daha sonra KOSGEB desteğine başvuru yaparken ibraz etmek üzere biriktirmelisiniz. KOSGEB’e iş planınız şirketinize ait b belgeleriniz ve girişimcilik sertifikanız ile destek almak amacıyla başvurduğunuzda bu başvurunuz değerlendirilecek ve KOSGEB tarafından destek verilecek ya da verilmeyecektir.

Şirketi kurmanız destek alabileceğiniz anlamına gelmez. Yani bunun bir garantisi yoktur. Bu yüzden işinizi kurmak için bankalardan düşük faizli kredi almak daha akıllıca olabilir.