Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır ? Şartları Nelerdir ?

Yaşam kalitemizi daha da artırmak ve daha iyi standartlarda yaşamımıza olanak sağlamak için Devlet desteği adı altında bir çok imkan tanınmaktadır. Son yıllarda ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet destekli evlilik kredisi verilmeye başlanmış ve belirlenmiş olan şartlar çerçevesinde evlenecek olan genç çiftlere faizsiz olarak kredi verilerek büyük bir kolaylık sağlanmıştır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alma Şartları Nelerdir

Devlet destekli evlilik kredisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen şartlar dahilinde verilmektedir. Öncelikli olarak Türk Ceza Kanununda yer alan herhangi bir şarttan dolayı hüküm giymemiş olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun haricinde evlenecek olan çiftler en az 18 en çok ise 24 yaş aralığında olmalı ve maddi imkansızlıklar yüzünden evlenemeyecek durumda olmaları gerekmektedir.

Bunun yanı sıra evlenecek olan çiftler eğer üniversite öğrencisi yada mezunu ise yaş sınırı 26 olacak şekilde düzenlenmiştir. Evlenecek olan çiftlerden herhangi biri daha önce devlet yurdunda kalmış yada yetim ise alınan kredinin geri ödemesi en az 2 yıl geri ötelenerek 4 yıl olacak şekilde planlanmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Devlet destekli evlilik kredisi alabilmek için bulunduğunuz il yada ilçedeki herhangi bir banka şubesine giderek başvuruda bulunmanız yeterlidir. Nüfus cüzdanınız ve gelir belgeniz ile bankaya gitmeniz durumunda müşteri temsilcisi ile görüşmeniz ve dolduracağınız başvuru formu sonrasında ise bankanın isteyeceği başka herhangi bir evrak yok ise inceleme süresine girilmekte sonrasında ise ödeme günü tarafınıza bildirilmektedir.

Kriterlerin tamamına sahip olan T.C vatandaşlarına 1 yıl geri ödeme yapılmaksızın ve faizsiz evlilik kredisi 10.000 TL’ye kadar verilir. Kredinin geri ödeme süresinin uzunluğu ise en fazla 4 yıl olarak belirlenmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Çekmek İçin Sigortalı Olmak Şart Mı?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.