Devlet Destekli Evlilik Kredisi Koşulları

Devlet destekli evililik kredisi almak isteyen çok sayıda çift vardır. Ancak bu krediyi almak kolay değildir. Devlet destekli evlilik kredisi alma koşullarını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Devlet destekli evlilik kredisi devletin evlenmek isteyen çiftlere verdiği kredidir. Bu krediyi verirken devlet kredi notunuza bakmaz. Ancak sizden pek çok koşulu sağlamanızı ister. Devletin verdiği bu kredi çok avantajlı bir kredidir. Çünkü bu kredi hem faizsiz hem de bir yıl ertelemelidir. Yani krediyi alıp düğün yaptıktan bir yıl sonra krediyi, aldığınız tutarda 24 ayda geri ödersiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Devlet destekli evlilik kredisi devletin 2016 yılında vermeye başladığı kredidir. Bu krediyi devlet, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında yapılan anlaşma sonucunda vermektedir. Halk arasında bu krediye çeyiz parası adı da verilmektedir. Bu ismin verilmesi aslında krediyi doğru ifade etmektedir. Çünkü çiftler çeyizlerini bu kredi sayesinde yapmakta ve evlerini bu kredi sayesinde kurmaktadırlar.

Devlet destekli evlilik kredisi sayesinde çiftler evlenmekte ve düğün yapmaktadırlar. Bu kredinin verilmesinin amacı aslında nakit sıkıntısı yaşadığı için evlenemeyen ve düğün yapamayan çiftlere yardımcı olmaktır. Özellikle de bankadan evlilik kredisi ya da düğün kredisi çekemeyen çiftlere devlet bu şekilde yardımcı olmakta ve onların da evlenebilmelerini sağlamaktadır. Bankaların kredilere uyguladığı faiz oranları düşünüldüğünde bu faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredinin ne kadar avantajlı olduğu anlaşılabilir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisi almak için devletin istediği tüm koşulları sağlamanız gerekir. Bu koşulların ilki devlet destekli evlilik kredisine başvurmak için 24 yaşından gün almamış olmanız gerektiği şartıdır. 24 yaşında ya da 24 yaşından büyükseniz bu kredi başvurusunu yapamazsınız. Ayrıca Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan birini işlememiş olmanız da şarttır. Son olarak, evlenmek ve düğün yapmak için gerekli nakit paraya sahip olmamanız gereklidir. Yani nakit paraya ihtiyacınız olmalıdır.

Devlet destekli evlilik kredisi almak için devletin öne sürdüğü koşulları sağlıyorsanız bu durumda bankalardan birine başvuru yapabilirsiniz. Devlet bu krediyi bankalar aracılığıyla vermektedir. Siz de bankaya bu kredi başvurusunu yapmalısınız. Başvurunuzu Sile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı inceler ve koşullara uymanız durumunda başvurunuz onaylanır. Ancak devlet size başvurunuz onaylanır onaylanmaz krediyi hemen vermez. Bu krediyi almak için sabırlı olmanız gerekir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi İçin Çeyiz Hesabı

Devlet destekli evlilik kredisini alabilmeniz için başvurunuzun onaylandığı bankada çeyiz hesabı açmalı ve bu hesaba en az üç yıl boyunca para yatırmalısınız. Ancak esas tam krediyi yani 5000 TL’yi alabilmek için beş yıl boyunca para yatırmanız gerekir. Eğer üç yıl para yatırıp kredi almak isterseniz devlet size 4223 TL, dört yıl para yatırıp çıkmak isterseniz devlet size 4751 TL kredi verecektir. Hesabınıza her ay en az 100 TL ve en fazla 1000 TL yatırmanız şarttır.

Çeyiz hesabınızdan çıkmak istediğinizde hem vade boyunca yatırdığınız parayı alırsınız hem de devletin verdiği krediyi alırsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.