Devlet destekli evililik kredisi almak isteyen çok sayıda çift vardır. Ancak bu krediyi almak kolay değildir. Devlet destekli evlilik kredisi alma koşullarını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Devlet destekli evlilik kredisi devletin evlenmek isteyen çiftlere verdiği kredidir. Bu krediyi verirken devlet kredi notunuza bakmaz. Ancak sizden pek çok koşulu sağlamanızı ister. Devletin verdiği bu kredi çok avantajlı bir kredidir. Çünkü bu kredi hem faizsiz hem de bir yıl ertelemelidir. Yani krediyi alıp düğün yaptıktan bir yıl sonra krediyi, aldığınız tutarda 24 ayda geri ödersiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Devlet destekli evlilik kredisi devletin 2017 yılında vermeye başladığı kredidir. Bu krediyi devlet, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında yapılan anlaşma sonucunda vermektedir. Halk arasında bu krediye çeyiz parası adı da verilmektedir. Bu ismin verilmesi aslında krediyi doğru ifade etmektedir. Çünkü çiftler çeyizlerini bu kredi sayesinde yapmakta ve evlerini bu kredi sayesinde kurmaktadırlar.

Devlet destekli evlilik kredisi sayesinde çiftler evlenmekte ve düğün yapmaktadırlar. Bu kredinin verilmesinin amacı aslında nakit sıkıntısı yaşadığı için evlenemeyen ve düğün yapamayan çiftlere yardımcı olmaktır.

Özellikle de bankadan evlilik kredisi ya da düğün kredisi çekemeyen çiftlere devlet bu şekilde yardımcı olmakta ve onların da evlenebilmelerini sağlamaktadır. Bankaların kredilere uyguladığı faiz oranları düşünüldüğünde bu faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredinin ne kadar avantajlı olduğu anlaşılabilir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisi almak için devletin istediği tüm koşulları sağlamanız gerekir. Bu koşulların ilki devlet destekli evlilik kredisine başvurmak için 24 yaşından gün almamış olmanız gerektiği şartıdır. 24 yaşında ya da 24 yaşından büyükseniz bu kredi başvurusunu yapamazsınız. Ayrıca Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan birini işlememiş olmanız da şarttır. Son olarak, evlenmek ve düğün yapmak için gerekli nakit paraya sahip olmamanız gereklidir. Yani nakit paraya ihtiyacınız olmalıdır.

Devlet destekli evlilik kredisi almak için devletin öne sürdüğü koşulları sağlıyorsanız bu durumda bankalardan birine başvuru yapabilirsiniz. Devlet bu krediyi bankalar aracılığıyla vermektedir. Siz de bankaya bu kredi başvurusunu yapmalısınız.

Başvurunuzu Sile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı inceler ve koşullara uymanız durumunda başvurunuz onaylanır. Ancak devlet size başvurunuz onaylanır onaylanmaz krediyi hemen vermez. Bu krediyi almak için sabırlı olmanız gerekir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi İçin Çeyiz Hesabı

Devlet destekli evlilik kredisini alabilmeniz için başvurunuzun onaylandığı bankada çeyiz hesabı açmalı ve bu hesaba en az üç yıl boyunca para yatırmalısınız. Ancak esas tam krediyi yani 5000 TL’yi alabilmek için beş yıl boyunca para yatırmanız gerekir. Eğer üç yıl para yatırıp kredi almak isterseniz devlet size 4223 TL, dört yıl para yatırıp çıkmak isterseniz devlet size 4751 TL kredi verecektir. Hesabınıza her ay en az 100 TL ve en fazla 1000 TL yatırmanız şarttır.

Çeyiz hesabınızdan çıkmak istediğinizde hem vade boyunca yatırdığınız parayı alırsınız hem de devletin verdiği krediyi alırsınız.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Avantajlı Mı?

Devlet destekli evlilik kredisinin avantajlı olup olmadığı en çok merak edilen konulardan biridir. Devlet destekli evlilik kredisi hakkında evlilik hazırlığı yapanlar tarafından çok soru sorulmaktadır. Bu konuda aradığınız cevabı yazımızı okuyarak bulmanız mümkündür.

Devlet destekli evlilik kredisi devlet tarafından evlenmek isteyen gençlere belirli koşullarla verilen bir kredidir. Bu kredi faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredi olması nedeniyle gençlerin ilgisini çekmektedir. Ancak devletin bu krediyi verirken yapılmasını istediği pek çok şey vardır. Bu koşulların neler olduğunu yazımızın devamında anlatacağız ve bu koşullardan hareketle devlet destekli evlilik kredisinin avantajlı olup olmadığına karar vermenizi sağlayacağız.

Devlet destekli evlilik kredisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının iş birliği sonucu genlere verilen faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredidir. Bu krediyi ödemeye düğününüzden bir yıl sonra başlarsınız. Üstelik bebek sahibi olmanız hâlinde geri ödemeyi bir yıl daha ertelemeniz mümkündür. Ancak devlet bu krediyi size hemen vermemektedir.

Bu krediyi alabilmeniz için 24 yaşınızdan gün almamış olmanız şarttır. Üstelik krediyi aldıktan sonra 27 yaşınıza basmadan evlenmeniz gerekmektedir. Başvurununuzu Türkiye’de bir banka aracılığıyla gerçekleştirmeniz mümkündür. Bankaya yaptığınız başvuru Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından incelenir ve değerlendirilir. Sonra istenen koşullara uygun bulunmanız hâlinde çeyiz hesabınız açılır.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabı, sizin en az üç yıl en fazla beş yıl boyunca her ay para yatıracağınız hesaptır. Yani devlet size krediyi hemen vermemekte, önce sizin yıllarca bu hesaba para yatırmanızı istemektedir. Ayrıca bel yılın sonunda devlet size en fazla 5000 TL vermektedir. Yani çeyiz hesabının işe yarar bir para vermesi için sizin müstakbel eşinizin de bir çeyiz hesabı açması gerekir.

Çeyiz hesabına her ay en az 100 TL ve en fazla 1000 TL yatırmanız devlet destekli evlilik kredisini alabilmeniz için şarttır. Devlet destekli evlilik kredisini siz 5000 TL şeklinde alırsanız ve eşiniz de 5000 TL şeklinde alırsa bu parayı düğününüz için kullanabilirsiniz. Ayrıca sizin beş yıl boyunca biriktirdiğiniz para da vardır.

Bu da her ay 100 TL yatırdığınızı farz ettiğimizde yüklü bir para eder. Bir yılda 1200 TL yatırdığınızı düşünürsek beş yılda hesabınızda 6000 TL olur. Müstakbel eşinizin hesabında da 6000 TL olursa bu para toplam 12000 TL eder. Ayrıca devletin her birinize verdiği 5000 TL’yi hesaba katarsak çift olarak elinizde 22000 TL olur. Bu da sizin ev kurmanıza yetecek bir paradır.

Yazımızda hesabı beş yıl üzerinden yaptık Ancak siz çeyiz hesabınıza üç yıl boyunca para yatırabilirsiniz. Her ay 100 TL yatırırsanız bir yılda 1200 TL eder. Üç yılda hesabınızda 3600 TL olur. Devlet bu durumda her birinize 4223 TL verecektir.

Yani sizin elinizde devletin verdiği 8446 TL ve birlikte biriktirdiğiniz 7200 TL olacaktır. Bu da 15646 TL eder. Yine bir ev kurabilir ve düğününüzü yapabilirsiniz. Devlet, aldığınız kredileri sizden faizsiz olarak geri almakta ve geri ödeme için size 24 ay vade vermektedir. Bu krediyi yavaş yavaş ödeyebilirsiniz.