Evlenmek isteyen gençlerin desteklenmesi amacı ile devlet tarafından verilmesi planlanan evlilik kredisi ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. 2015 evlilik kredisi olarak ta bilinen bu özel evlilik kredisi paketinden yararlanmak isteyen kişilerin ise bazı şartlara sahip olmaları gerekiyor.

Devlet teşvikli evlilik kredisi şartları arasında en dikkat çekenlerden biri de çiftlerin 25 yaş ve altı olmaları gerekliliği. Yani devletin evlilik teşviki konusunda ki önemli önceliği genç çiftlerin evliliği olduğu görülürken yine çiftlerin maddi durumları da araştırılmaktadır. Yani devlet evlenmek isteyen ancak evliliğini maddi sorunlar nedeni ile gerçekleştiremeyen genç çiftlere yönelik olarak evlilik kredisi desteği sağlamayı tercih etmektedir.

Devlet destekli evlilik kredisi kampanyasından yararlanan kişilere devlet evlilik masraflarını karşılamak amacı ile kullanılmak üzere 10 bin lira kredi desteği sağlarken kredi geri ödemesine ise 2 yıl sonra başlanmaktadır. Yani tam 24 ay ötemeli kredi kullanımına izin verilirken 2015 evlilik kredisi fırsatından yararlanmak isteyen çiftlere hem kredi miktarının arttırılması hem de kredi geri ödemesi için vadelendirme seçeneklerinde şans verilmektedir. Evlilik kredisi sayesinde maddi sorunlar nedeni ile evlenemeyen gençlere devlet eli ile yardım sağlanmaktadır.