Devlet Destekli Evlilik Kredisi Avantajlı Mı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Devlet destekli evlilik kredisinin avantajlı olup olmadığı en çok merak edilen konulardan biridir. Devlet destekli evlilik kredisi hakkında evlilik hazırlığı yapanlar tarafından çok soru sorulmaktadır. Bu konuda aradığınız cevabı yazımızı okuyarak bulmanız mümkündür. 

Devlet destekli evlilik kredisi devlet tarafından evlenmek isteyen gençlere belirli koşullarla verilen bir kredidir. Bu kredi faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredi olması nedeniyle gençlerin ilgisini çekmektedir. Ancak devletin bu krediyi verirken yapılmasını istediği pek çok şey vardır. Bu koşulların neler olduğunu yazımızın devamında anlatacağız ve bu koşullardan hareketle devlet destekli evlilik kredisinin avantajlı olup olmadığına karar vermenizi sağlayacağız.

Devlet destekli evlilik kredisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının iş birliği sonucu genlere verilen faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredidir. Bu krediyi ödemeye düğününüzden bir yıl sonra başlarsınız. Üstelik bebek sahibi olmanız hâlinde geri ödemeyi bir yıl daha ertelemeniz mümkündür. Ancak devlet bu krediyi size hemen vermemektedir.

Bu krediyi alabilmeniz için 24 yaşınızdan gün almamış olmanız şarttır. Üstelik krediyi aldıktan sonra 27 yaşınıza basmadan evlenmeniz gerekmektedir. Başvurununuzu Türkiye’de bir banka aracılığıyla gerçekleştirmeniz mümkündür. Bankaya yaptığınız başvuru Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından incelenir ve değerlendirilir. Sonra istenen koşullara uygun bulunmanız hâlinde çeyiz hesabınız açılır.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabı, sizin en az üç yıl en fazla beş yıl boyunca her ay para yatıracağınız hesaptır. Yani devlet size krediyi hemen vermemekte, önce sizin yıllarca bu hesaba para yatırmanızı istemektedir. Ayrıca bel yılın sonunda devlet size en fazla 5000 TL vermektedir. Yani çeyiz hesabının işe yarar bir para vermesi için sizin müstakbel eşinizin de bir çeyiz hesabı açması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Atm Bankamatik Kredi Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım ?

Çeyiz hesabına her ay en az 100 TL ve en fazla 1000 TL yatırmanız devlet destekli evlilik kredisini alabilmeniz için şarttır. Devlet destekli evlilik kredisini siz 5000 TL şeklinde alırsanız ve eşiniz de 5000 TL şeklinde alırsa bu parayı düğününüz için kullanabilirsiniz. Ayrıca sizin beş yıl boyunca biriktirdiğiniz para da vardır. Bu da her ay 100 TL yatırdığınızı farz ettiğimizde yüklü bir para eder. Bir yılda 1200 TL yatırdığınızı düşünürsek beş yılda hesabınızda 6000 TL olur. Müstakbel eşinizin hesabında da 6000 TL olursa bu para toplam 12000 TL eder. Ayrıca devletin her birinize verdiği 5000 TL’yi hesaba katarsak çift olarak elinizde 22000 TL olur. Bu da sizin ev kurmanıza yetecek bir paradır.

Yazımızda hesabı beş yıl üzerinden yaptık Ancak siz çeyiz hesabınıza üç yıl boyunca para yatırabilirsiniz. Her ay 100 TL yatırırsanız bir yılda 1200 TL eder. Üç yılda hesabınızda 3600 TL olur. Devlet bu durumda her birinize 4223 TL verecektir. Yani sizin elinizde devletin verdiği 8446 TL ve birlikte biriktirdiğiniz 7200 TL olacaktır. Bu da 15646 TL eder. Yine bir ev kurabilir ve düğününüzü yapabilirsiniz. Devlet, aldığınız kredileri sizden faizsiz olarak geri almakta ve geri ödeme için size 24 ay vade vermektedir. Bu krediyi yavaş yavaş ödeyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.