Evlenmeyi düşünen ve ekonomi olarak rahat etmek isteyen her çiftin yararlanmak isteyeceği destek paketi olmaktadır. Devlet destekli evlilik kredisi alma şartları nelerdir? Nedir? Ve nasıl yararlanılır? Gibi sorulara cevap aranmaktadır.

Devlet destekli evlilik kredisi bankalar tarafından evlenmeyi düşünen çiftlere düşük faizli ve ödeme kolaylığı sunulan evlilik kredisi vermektedir. Düğün masrafların artması ve ihtiyaç listesinin fazlalığı ile en çok başvurulan krediler arasında yer almaktadır. Evlilik kredi başvurusu yapılırken çeşitli şartları ve koşulların olması gereklidir.

Evlilik Kredisi Başvurusu

Evlilik kredisi için çeşitli bankalar yolu ile başvuru yapılması mümkün olmaktadır. Başvuru işlemi sırasında istenilen kredi şeklinin belirtilmesi gereklidir. Bankalar tarafından ihtiyaç kredisi olarak verilse de bazı kurumlarda bu evlilik kredisi olarak belirtilmesi ile ek hizmetlerin de sunulması mümkündür. Detaylı olarak araştırılmanın yapılması ve karşılaştırmanın gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Evlilik Kredisi Başvuru Şartları

Kredi başvurusu sırasında bankaların genel olarak istenilen belgeler;

 • Kimlik fotokopisi ve aslı
 • Gelir beyan belgesi
 • Çalışan kişi için son maaş bordrosu
 • Mal sahipleri için vergi beyannamesi
 • İkametgah belgesi
 • Bankalar tarafından istenen kefil ya da teminat gösterilmesi gerekli şartların yerine getirilmesi koşulunda kredi işlemleri yapılmaktadır.

Bankadan kredi başvurusu kurumlardan veya internet adreslerinden kolaylıkla gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır.

Evlilik Kredisi Limiti

Evlilik kredisi son zamanlarda düğün masraflarının artması ve çiftlerin ihtiyaçlarını bu şekilde kolaylıkla sağlaması amacı ile tercih edilen kredi türlerindendir. Çiftler kredi başvurusunda tek olarak başvuru yapabilir diğer kişi kefil olarak da gösterilmesi mümkündür.

Kredi başvuru işlemi sırasında alınacak olan limit miktarı da bir o kadar önem taşımaktadır. Limit miktarı değişkenlik göstermektedir. Bankalar tarafından çeşitli politikalar düzenlenmektedir. Kredi işlemi öncesi araştırılması gereklidir.

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi

Kamu bankaları tarafından açılan çeyiz hesabı ile yapılan birikimlere devlet destek sağlamaktadır. Yapılan destek sayesinde ilk yıl ödeme şartı aranmadan sonrası dönem için 48 aya kadar geri ödeme planı oluşturulmaktadır. Devletin vermiş olduğu destek sayesinde kolaylıkla ve avantajlı imkanlara sayesinde yararlanılmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alma Şartları Nelerdir? Sorusu en merak edilenler arasındadır.

 • 18 ile 27 yaş aralığı
 • Suç kaydının bulunmaması
 • İlk yıl ödeme şart olmaması
 • En fazla 48 ay vade imkanı
 • Üç yıl birikim imkanı yapılan işlemler sonrası devlet tarafından destek sağlanmakta ve geri ödeme kolaylıkları sunulmaktadır.