Yeni çıkarılan yasalar ile beraber evlenmek isteyen çiftleri desteklemek adına evlilik kredisi desteği uygulanmasına karar verilmiştir. İlk duyurusu 2015 yılında yapılan evlilik destek kredisi için ise başvurular 2016 yılında da devam etmektedir. Devlet destekli evlilik kredisi başvuru işlemlerinde ise adaylarda belirli şartlar aranmaktadır.

Bunlardan ilki evlenmek isteyen çiftlerin en az 18 en fazla 26 yaş aralığında olmalarıdır. Hatırlanacağı üzere kredi uygulaması ilk duyurulduğunda bu yaş aralığında en fazla 24 yaşa kadar olan çiftlere izin verilmekteydi. Ancak oluşan yoğun baskı ve tepki nedeni ile hükümet geri adım atmak zorunda kalarak yaş sınırlamasını 26 yaşa çekme kararı aldı. Zaten kredinin amacı da çiftlerin genç yaşta evlenerek çocuk sahibi olmalarını teşvik edebilmek.

Bu amaç doğrultusunda evlendikleri ilk 1 yıl içerisinde çocuk sahibi olan çiftlerin kredi ödemelerini 1 yıl ertelemelerine de izin veriliyor. Yine faizsiz evlilik kredisi desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka maddi seviyelerinin evlenmeye elverişli olmaması ve yüz kızartıcı suçlardan dolayı ceza almamış olmaları gerekiyor.  Bu şartları taşıyan çiftler 10 bin lira faizsiz evlilik kredisi almaya hak kazanmakta olup bu kredinin sağladığı en büyük avantaj ilk 1 yıllık süre boyunca kredi geri ödemesinde bulunulmamasıdır.