Devlet Destekli Düğün Kredisi Nasıl Alınır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Devlet destekli düğün kredisi, devletin evlenmek ve düğün yapmak isteyen gençlere verdiği kredidir. Bu kredi hem faizsiz hem de bir yıl ertelemeli kredidir. 

Devlet, 2016 yılında evlenmek isteyen fakat nakit para sıkıntısı yaşayan çiftlere avantajlı kredi imkânı sunmuştur. Bu krediyi almanız için kredi notunuzun yüksek olmasına, sigortalı işinizin olmasına ve bunun gibi şartları sağlamanıza gerek yoktur. Devlet, bu krediyi almak isteyen gençlerden başka koşulları sağlamalarını istemektedir. Bu koşulları öğrenmek için yazımıza göz atın.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Devlet destekli düğün kredisi çeyiz parası olarak da bilinmektedir. Bu parayı almak için devletin istediği koşulları sağlamanız şarttır. Devlet destekli kredi çok avantajlıdır. Bu krediyi aldığınız tutarda geri ödersiniz. Yani faiz ödemezsiniz. Devlet destekli düğün kredisinin faiz oranı yüzde sıfırdır. Ayrıca bu krediyi aldıktan hemen sonra düğün yaparsınız. Krediyi geri ödemeye düğünden bir yıl sonra başlarsınız.

Çeyiz parasını yani devlet destekli düğün kredisini almak için 24 yaşınıza girmemiş olmanız gerekmektedir. 24 yaşınızdan gün almamış olmanız bu kredi başvurusunu yapmanız için şarttır. Devlet destekli düğün kredisi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı iş birliği yapmıştır. Ayrıca bu bakanlıkların pek çok banka ile anlaşması vardır. Önde gelen bankalardan birine bu krediyi almak için başvuru yapabilirsiniz. Bu krediyi almak için yapmanız gerekenler işte bu aşamadan sonra başlamaktadır.

Devlet Destekli Düğün Kredisi Alma Koşulları

Devlet destekli evlilik kredisi başvurunuzu yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sizin başvurunuzu inceleyecek ve başvurunuzu cevaplayacaktır. Daha sonra başvurunuz onaylanırsa bankada bir çeyiz hesabı açmanız gerekecektir. Çeyiz hesabınıza her ay en az 100 TL ve en çok 1000 TL yatırmanız şarttır. İsterseniz bu tutanız üç ayda bir en az 300 TL ve en çok 3000 TL şeklinde de yatırabilirsiniz.

Çeyiz hesabınıza yatırdığınız bu paraları en az üç yıl boyunca yatırmaya devam etmelisiniz. Üç yıldan önce para yatırmaktan vazgeçer ve bu sistemden çıkmak isterseniz devlet destekli düğün kredisi alamazsınız. Devletten düğün kredisi desteği alabilmeniz için en az üç yıl boyunca bu sistemde kalmalısınız. Devlet üç yılın sonunda sistemden çıkanlara ayrıca daha sonra dört yılın ya da beş yılın sonunda sistemden çıkanlara kredi vermektedir. Sistemde en fazla beş yıl kalınabilmektedir.

Çeyiz Hesabına Para Yatırarak Nasıl Kredi Alınır?

Çeyiz hesabınıza üç yıl boyunca düzenli olarak para yatırdıktan sonra sistemden çıkmak isterseniz hem hesabınızda biriken parayı hem de devletin verdiği 4223 TL krediyi alabilirsiniz. Eğer sistemden dört yılın sonunda çıkmak isterseniz yine biriken parayı ve 4751 TL krediyi alırsınız. Çeyiz hesabınızda tam beş yıl süreyle para biriktirdikten sonra paranızı alıp düğün yapmak isterseniz yine biriken parayı ve 5000 TL krediyi almanız mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.